Tüketicinin mayıs ayı itibarıyla enflasyonu yıllık bazda yüzde 73.5’a yükseldi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta aylık bazda beklentilerin altında kalarak yüzde 2.98 oldu. Üretici enflasyonu aylık bazda yüzde 8.76 olurken, yıllık bazda ise yüzde 132.16’a ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, TÜFE ana harcama grupları itibarıyla aylık bazda en çok artış yüzde 6.53 ile alkollü içkiler ve tütün grubunda yaşandı. Bu grubu yüzde 6.15 ile eğlence ve kültür, yüzde 5.47 ile lokanta ve oteller olarak izledi. Gıda grubundaki aylık artış ise yüzde 1.63 oldu. TÜFE’de yıllık bazda ana gruplarda en yüksek artış yüzde 107.62 ile ulaştırmada oldu. Ulaştırma grubunu yüzde 91.63 ile gıda ve alkolsüz içecekler izlerken, ev eşyası grubundaki artış da yüzde 82.08 oldu. Tüketici fiyatları bazında mayısta en fazla fiyat artışı yüzde 71.04 ile paket turlarda görüldü. TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklaması ile kira artış oranı da belli oldu. Kira artış oranı mayıs itibarıyla yüzde 39.33 oldu.

‘ENFLASYON DÜŞÜŞ EĞİLİMİNE GİRDİ’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de, açıklanan enflasyon rakamlarının enflasyon artışının hız kesmiş olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, “Nisan ayında yüzde 7.25 olarak gerçekleşen TÜFE aylık artış oranı mayıs ayında yüzde 2.98 gerçekleşerek, enflasyon düşüş eğilimine girmiştir” dedi.