Sivas’ta lise öğrencileri tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun 100’üncü yılına özel çikolata üretildi.

Milli Eğitim Bakanlığınca hayata geçirilen "Mesleki Eğitimde 1000 Okul" projesi çerçevesinde yaklaşık 5 yıl önce lise bünyesinde çikolata atölyesi kuruldu. Sultanşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kurulan atölyede Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü öğrencileri hem eğitim görüyor hem de çikolata üretimi yaparak harçlıklarını çıkartıyor. Büyük bir özenle üretilen çeşit çikolatalar oldukça ilgi görüyor. Görüntüsü ve tadıyla damak çatlatan çikolatalar Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor. Tatlı sektöründe hızla yükselen liseli çikolata ayrıca "Çikolis" ismiyle de markalaştı. Farklı içerikli çikolataların üretildiği atölyede Cumhuriyet’in 100. yılı da unutulmadı. Öğretmen ve öğrenciler tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılına ithafen tasarlanan özel kutular öğrencilerin ürettiği çikolatalar ile dolduruldu. Bu özel üretim oldukça ilgi görürken öğrenciler siparişleri yetiştirmek için adeta gece gündüz demeden çalışıyor.

Türkiye’nin her yerine gönderiliyor

Sultanşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Salih Delice, öğrenciler tarafından üretilen çikolataların Türkiye’nin her yerine gönderildiğini ifade ederek, “Sivas Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Hedef Miras Projesi çerçevesinde Cumhuriyet’imizin 100. yılı kutlamaları çerçevesinde okullarımıza düşün etkinlikler içerisinde bizde kendimize bir vazife addettik. 100. yıl temalı kutular ve çikolatalar üretmeye başladık. 100 yıl temalı ürünlerimiz Cumhurbaşkanlığımızın 100. yıl logolarıyla süslenmiş çikolata kutularımız tabletlerimiz şuanda ilgi görmekte. Türkiye’nin her yerine gönderiyoruz. Öğrencilerimiz siparişleri çift vardiya çalışarak

yetiştirmeye çalışıyorlar” dedi.

Hem eğitim alıp hem de para kazanıyorlar

Lisenin Yiyecek İçecek Hizmetleri Alan Şefi Özlem Mıdık, öğrencilerin hem eğitim aldığını hem de para kazandığını ifade ederek, "100. yılımıza özel kutu tasarımı yaptırdık. Türkiye’nin dört bir yanından siparişlerimize öğrencilerimiz yetiştirmeye çalışıyor. Üretimleri yapıyoruz ve sosyal medya hesaplarımızdan alışveriş sitelerimizden satışlarımız devam ediyor. Şuan yaklaşık 900 kutu siparişimiz var. Öğrencilerimizi iki vardiya şeklinde çalıştırıyoruz. Çikolatayı Yiyecek İçecek Hizmetleri alanı öğrencileri üretiyor. Konaklama ve seyahat bölümü öğrencilerimiz ise paketleme ve satış noktasında öğrenim görüyorlar. Öğrencilerimiz çalıştıkları saat başına ücret kazanıyorlar. Ne kadar çok çikolata satılırsa o kadar çok para kazanmış oluyorlar” diye konuştu.

Çikolata üretiminde eğitim gören öğrenciler ise Cumhuriyetin 100. yılına özel çikolata ürettikleri için gururlu olduklarını söyledi.