Liselerde sınıf geçme ve sınıf tekrarıyla ilgili maddeleri içeren yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

SINIFTA KALMA GERİ GELDİ
Resmi Gazete’de bugün yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre; liselerde alt sınıf dahil 6’dan fazla dersi başarısız olan öğrenci sınıf tekrarı yapacak.

AÇIK LİSE

Yönetmeliğe göre, açık liseye yönetmelik kapsamında özel durumlar dışında geçiş izni verilmeyecek.

DEVAMSIZLIK

Yeni yönetmelikte devamsızlık kuralları da değiştirildi. Artık, özürsüz devamsızlık süresi 10 günü aştığında, öğrencinin not ortalaması ne olursa olsun başarısız sayılacaktır.

Toplam devamsızlık süresi ise 30 gün olarak belirlendi.

BAKAN SINIFTA KALMA UYGULAMASINI DUYURMUŞTU


Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, geçtiğimiz dönemlerde uygulanan ancak yakın zamanda kaldırılan liselerde sınıf tekrarının tekrar yürürlüğe koyacaklarını, devamsızlık affını da kaldıracaklarını geçtiğimiz günlerde açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin sözlerine şu şekilde devam etti;

“Özellikle 11. sınıftan 12. sınıfa geçen ortaöğretim öğrencilerinin arasında yaygınlaşmaya başlayan, özellikle pandemi ile başlayıp depremle devam eden süreçte açık liseye kaymalar söz konusuydu. Açık liseye kaymalarla ilgili de bir dizi tedbiri önümüzdeki günlerde mevzuat değişiklikleriyle almış olacağız. Bu bizim için çok önemli. Hem örgün eğitim çağındaki bir gencimizin, yaygın eğitim kurumlarına gitmesini doğru bulmuyoruz hem de açık okullara devam eden bu çocuklarımız özellikle çok sayıda arkadaşımızın eleştirdiği bu merdiven altı, izinsiz kurslar üzerinden bir hazırlık sürecine devam ediyor. Bu merdiven altı yapılarla mücadele etmek açısından özellikle 11. sınıftan 12. sınıfa geçen öğrencilerin açık liseye erişim, açık liseye nakil süreçlerini zorlaştırarak merdiven altı, eğitim verdiğini iddia eden yapılarla da mücadele edeceğiz.”

Öğrencilerin devamsızlık durumlarına da değinen Bakan Tekin, “Aynı şekilde devamsızlıkla ilgili ben buradan bir kez daha söyleyeyim, bu konuda önümüzdeki eğitim öğretim yılı sonunda çocuklarımız af ya da benzeri beklenti içinde olmasınlar. Devamsızlık ve sınıf tekrarı konusunda çok ciddiyiz. Şimdiden arkadaşlarımızı uyarmış olalım, sonra bir problemle karşılaşmamak adına.” dedi.