Kitap: Sizlerden gelen öneriler

Koronavirüs salgını nedeniyle evlere kapandığımız bugünlerde en yakın dostlarımızdan biri kuşkusuz kitaplar... O yüzden sadece cuma günleri ‘Haftanın Seçkisi’ olarak verdiğimiz bu köşeyi günlük olarak yayınlıyor ve okurlarımızdan gelen kitap önerilerini paylaşıyoruz. Bugünkü seçkiyi, bir süre önce yayınlanan Elke adlı romanın yazarı, eğitimci Hanım Koçyiğit hazırladı. İyi okumalar....

Kitap: Sizlerden gelen öneriler

Koronavirüs salgını nedeniyle evlere kapandığımız bugünlerde en yakın dostlarımızdan biri kuşkusuz kitaplar... O yüzden sadece cuma günleri ‘Haftanın Seçkisi’ olarak verdiğimiz bu köşeyi günlük olarak yayınlıyor ve okurlarımızdan gelen kitap önerilerini paylaşıyoruz. Bugünkü seçkiyi, bir süre önce yayınlanan Elke adlı romanın yazarı, eğitimci Hanım Koçyiğit hazırladı. İyi okumalar....

Bizimsakarya.com.tr
Bizimsakarya.com.tr
03 Nisan 2020 Cuma 11:28
Kitap: Sizlerden gelen öneriler

Kitaplar insana başka dünyaların kapılarını açarlar. Başka bir zihnin kurguladığı ancak her okuyanın kendi hayâl gücüyle daha da büyüttüğü ve anlam dünyasında yeniden şekillendirdiği dünyalar. Bitirdiğimde; okunan kitapların arasına koymadan önce, şöyle kapağına yeniden baktığım, arkama yaslanıp onu okumuş olmanın dinginliğiyle derin bir iç geçirdiğim birçok kitap var. Kurgusu, anlatım tekniği, yazarın sözcüklerle oynama ustalığı, sizi içine alan sayfalarıyla başlı başına kendi tarzını oluşturmuş kitaplar… Eğer hâlâ okuma fırsatı bulamadıysanız size en sevdiklerimden üç tanesini ısrarla önermek isterim. Kitaplarla kalın. 

Günden Kalanlar - Kazuo Ishiguro 

Kitaplar insana başka dünyaların kapılarını açarlar. Başka bir zihnin kurguladığı ancak her okuyanın kendi hayâl gücüyle daha da büyüttüğü ve anlam dünyasında yeniden şekillendirdiği dünyalar. Bitirdiğimde; okunan kitapların arasına koymadan önce, şöyle kapağına yeniden baktığım, arkama yaslanıp onu okumuş olmanın dinginliğiyle derin bir iç geçirdiğim birçok kitap var. Kurgusu, anlatım tekniği, yazarın sözcüklerle oynama ustalığı, sizi içine alan sayfalarıyla başlı başına kendi tarzını oluşturmuş kitaplar… Eğer hâlâ okuma fırsatı bulamadıysanız size en sevdiklerimden üç tanesini ısrarla önermek isterim. Kitaplarla kalın. Günden Kalanlar - Kazuo Ishiguro     2017 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Japon yazar Kazuo Ishiguro’nun 1989 yılında yayımlanan kitabı Günden Kalanlar’da  2. Dünya Savaşı öncesi İngiltere’sinde, Darlington Malikânesinde baş uşak olarak çalışan James Stevens‘ın gözünden bir dönem anlatılıyor diyebiliriz. Ancak roman madalyonun iki yüzü gibi adeta. Görünen, yazılan, söylenen başka ama asıl hikâye söylenmeyenlerde. Paragraflar arasında ilerlerken söze dökülmeyenleri, anlatılamayanları, yaşanmamışlıkları yakalıyorsunuz. Aşk, acı, özlem, ertelenmişlikler ve hayâ kırıklıklarını ifade eden tek bir cümle yok. Yazar bunu öyle bir ustalıkla işlemiş ki Stevens’ın söyleyemediklerini, yapamadıklarını, kendine bile itiraf edemediği pişmanlık ve hüznü satırlarda buluyorsunuz.  Romanı okurken gerçekten İngiliz aristokrasisinin tüm özelliklerini taşıyan bir malikânenin koridorlarında geziniyorsunuz. Kristal avizeleri, şamdanları, uşakların eldivenlerini, hizmet ederken yüzlerindeki ifadesizliği,  Stevens’ın işine bağlılığını ve hayatını harcayışını öfkelenerek görüyorsunuz. Bir film izler gibi. Kitabı okuduktan sonra Oscar ödüllü filmini de izlemiştim. Sinemaya uyarlanmış bir kitabın filmini izlerken ilk kez hayâl kırıklığına uğramadım. Bunda Antony Hopkins ve Emma Thompson’un  rolü büyük tabi. 

Bir Düğün Gecesi - Adalet Ağaoğlu   

 Bir Düğün Gecesi, zaman ve mekan kullanımı açısından oldukça dikkat çekici bir kitap. Roman baştan sona bir düğün salonunda geçiyor. Ancak düğündeki karakterlerin geçit töreninde ülkenin belli bir dönemini farklı toplumsal katmanların, farklı siyasi görüşteki insanların gözüyle görüyorsunuz. Ön planda düğündeki insan topluluğu her birinin yaşam öyküsü var. Ancak arka planda, 12 Mart darbesinin toplum üzerindeki etkileri gözler önüne seriliyor. Düğünde bir araya gelen ailelerden bir tanesi burjuva sınıfını, diğeri ise orduyu temsil eder. Ordu ve burjuva sınıfının işbirliği ile ilerleyen bir toplum düzeni yaratma çabası düğün boyunca tasvir ediliyor. Hevesi kaçmış solcu aydınları temsil eden karakterler o dönemin gerçek hayatında olduğu gibi düğünde de bir kenara itilmiş resmediliyor. Sadece bir mekân ve bir gece ile sınırlı bir metnin bu kadar kapsayıcı, bu kadar detaylı yazılabileceğini görmek beni büyüledi. 

Asılacak Kadın - Pınar Kür 

 Filmi yapılmış, hakkında davalar açılmış, araştırmalara konu olmuş, edebiyat çevrelerince de farklı bir yere konmuş bir kitap. Erkek egemen kültüre, devlete ve dinsel söyleme yaptığı cesur göndermeler onu hedef haline getirmiştir. Kitap ne iddia edildiği gibi ne müstehcendir ne de halkın ar ve edep duygularını rencide edici özelliktedir. Konusu çarpıcı olsa da edebi yönüyle de dikkat çekicidir. Asılacak Kadın, bildiğimiz roman tekniğinden farklı yazılmıştır. Kitap üç bölümden oluşur ve her bölüm başka bir karakterin anlatıcı olduğu farklı bir roman gibidir. İşin aslı, aynı olay toplumun farklı katmanlarından gelen üç farklı bakış açısıyla, birbirinden farklı teknik ve dille anlatılmaktadır. Kurgusundan çok beni yazarın dili sarstı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.