Kocaali'de geçtiğimiz günlerde yaşanan bir cinayet olayı ve peş peşe asayiş olayları sebebiyle ilçe halkı tepki göstermek için Zafer Meydanı'nda toplanarak basın açıklaması yaptı.

Sakarya'nın Kocaali İlçesinde 8 Mayıs Pazar akşamı yaşanan olayda 31 yaşındaki Abdul Samet Tarakçı isimli genç evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hastanede yatarken 3 gün sonra hayatını kaybetti. Olayla ilgili M.A isimli saldırgan ve azmettirici olduğu iddia edilen A.K isimli kişi tutuklandı.


Abdul Samet Tarakçı'nın aile evinde yapılan Kur'an-ı Kerim okuması sonrası aile üyeleri olayın suç örgütü işi olduğunu belirterek, son dönemde artan benzer olaylara tepki göstermek için bugün Cuma namazı sonrası Zafer Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

“Sakarya Lunapark hayırlı olsun” “Sakarya Lunapark hayırlı olsun”

Ailenin Zafer Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasına ilçe halkı da katıldı.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Basına ve kamuoyuna
 
İlçemiz Kocaalide yakın tarihte ve günümüzde, sağlıklı düşünebilen, toplumsal huzurun ne anlama geldiğini idrak edebilen ve bu anlamda üzerine düşen sorumlulukları, yaşadığı her sosyal ortamda ifade ve davranışlarıyla gösterebilen, hiç kimsenin onaylamayacağı olaylara şahit oluyoruz.  
 
En son yaşanan olayda bir kardeşimiz aramızdan ayrıldığını ve bu olaydan 4 gün sonrada 2 kardeşimiz ilçe merkezimizde yaralandı.  
 
Elbet bu konular artık devletin temel organlarından olan,  emniyet güçlerimizin ve adalet kurumlarımızın konusudur.  
 
Ancak ilçemiz Kocaali’de yaşanan konulara yaptığımız açıklamayla kamuoyumuzun dikkatini çekmek isteriz;  ilçemiz gençleri, hatta gençlik çağına yaklaşan çocuklarımızı, duyarlı hiçbir ferdin onaylamayacağı kötü alışkanlıklara, kurdukları tuzaklara düşüren yasa ve ahlak dışı davranan birey ve gurupların hedefinde olduğu görülmektedir. 
Bu durum geleceğimiz adına toplumumuzu derinden kaygılandırmaktadır.
 
Toplumumuzun bir başka kaygısı ise; ekonomik çıkar ve rant peşinde, kanun ve ahlak dışı hareket eden kişi ve gurupların varlığıdır.
 
İlçemizde yaşanan bu olayları, başta ailelerimiz olmak üzere her birimizi geleceğimiz için endişelendirmektedir.
 
Toplumumuzu derinden sarsan yaşadığımız konular  ilçemizin  sosyal ve ekonomik gelişimi için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.
 
İlçemizin yakın tarihte yaşadığımız olaylar ve benzer konularla  anılmasından son derece rahatsızız.
 
Yukarıda bir kısmını dikkatinize sunduğumuz son yaşadığımız konular bizi buraya, Kocaali Zafer Meydanına topladı.
 
Buradan toplum olarak sesimizin ulaştığı heryere ifade ediyoruz ki;
 
KOCAALİ ilçemizde huzurun ve kardeşliğin tam manasıyla temin edilebilmesi için yapılması gerekenler olduğuna inanıyoruz. 
Bunların başında ilçemizde  yasadışı yapılanmalarla sürekli ve kararlı mücadele edebilmek için, güvenlik kuvvetlerimiz karar alıcılar tarafından, uzman personel başta olmak üzere, araç gereçlerle güçlendirilmesi gelmektedir. .  

Başta ailelerimiz olmak üzere, toplumumuzu derinden sarsan olaylarla bir daha karşılaşmamak İçin Kocaali ilçemizde yaşayan duyarlı insanlar ve ülkemizin farklı bölgelerinde yaşayan benzer sorunlarla karşılaşan fertler olarak bizlerde  sorumluluklarımızın farkında olmalıyız.

Giden canları geri getiremeyiz ancak başka canların aramızdan ayrılmasına sorumluluklarımızı yerine getirerek engel olabiliriz. 

Bugün bir kardeşimizi kanun ve ahlak dışı yapılanmalar bizlerden kopardılar. 

Toplum olarak dikkatli ve duyarlı olmazsak yarın bir başka yakınımızın bu yapılanmalar  bizden koparabilirler.

Bu bilinçle; etrafınızda, yaşadığınız bölgede anormal, olağan dışı bir durumla karşılaşıyor ya da gözlemlediğimizde, emniyet güçlerine geleceğimiz için bilgi vermekten çekinmemeliyiz.  

Buraya toplanmamıza neden olan, Kocaali kamuoyunu sarsan olayları bir daha, ilçemizde ve ülkemizde yaşamamak en büyük dileğimizdir. Süreci başından beri titizlikle takip eden başta sayın valimiz olmak üzere, tüm kurumlarımıza.  

Basına ve Kamuoyuna saygıyla ifade ederiz.   

Duyarlı Kocaali Halkı"

PHOTO-2022-05-20-14-45-23PHOTO-2022-05-20-14-45-32PHOTO-2022-05-20-14-45-33PHOTO-2022-05-20-14-45-33 (1)