Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanının ağustos ayında açıklayacağı projeyle 81 ilde vatandaşların aidat öder gibi bedellerle ev sahibi olacağı çalışmayı başlatacaklarını belirtti.

Konut fiyatları arz-talep arasındaki makasın açılması ile İstanbul başta olmak üzere birçok ilde artış gösterdi. Ev fiyatlarının artması, kiralık ev sayısının artması ile kira bedellerinde de fahiş artışlar gerçekleşti. Kiracılar ile ev sahipleri sık sık karşı karşıya gelmeye başlarken, konut almak da fiyatların fahiş artışı nedeniyle önceki dönemlere göre güçleşti. Hükümet, hem kiracılar hem de ev sahibi olmak isteyenler için kolları sıvadı. Konuya ilişkin olarak yeni açıklamayı bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yaptı. Kurum, vatandaşın aidat öder gibi taksit ödeyerek ev sahibi olacağı bir projeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağını söyledi. Kurum, açıklamanın ağustos ayında yapılacağını belirtti. Kurum, kiralarda fahiş artışların da kanuni olarak cezalandırılacağını ifade etti.

"AİDAT ÖDER GİBİ TAKSİTLE EV SAHİBİ OLUNACAK"

Bayram öncesi toplu kesim yeri sahipleriyle toplantı Bayram öncesi toplu kesim yeri sahipleriyle toplantı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, gazete ve televizyonların temsilcileri ile bir araya geldi. Kurum, burada ev sahibi olmak isteyenlere müjde verdi. Kurum, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Vatandaşımızın adeta aidat öder gibi bir bedel ödeyerek ev sahibi olması ile ilgili projeyi başlatıyoruz. Cumhurbaşkanımız ağustos ayında projeyi kamuoyuna açıklayacak.

"KİRADAKİ FAHİŞ ARTIŞLARA KANUNİ CEZA VERİLECEK"

Bakan Kurum, İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir ve birçok ildeki fahiş kira artışlarının üzerinde de çalışıldığını belirtti. Kurum, kanunen TÜFE üzerinde artış olamayacağını hatırlattı, "TÜFE üzerinde artış yapanlara kanuni müeyyideyi uygulayacağız. Vatandaşın daha uygun koşullarda ev sahibi olabilmesi için inşaat sektörüne vergi istisnası ve tapu harcı dahil konuları Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşüyoruz" dedi. Kurum, 4 bakanlığın üzerinde çalıştığı kira ile ilgili çalışmanın TBMM'ye 10 gün içinde gönderileceğini de sözlerine ekledi.