Türkiye de iyi insan, iyi vatandaş olmak çok zordur. Öyle bir tutum ve davranışın en azından manevi bir karşılığı olması gerekir. Biz de bu durum enayilik veya saflık olarak değerlendirilir. Aslında insan bu vasıflara, başkalarından beğeni almak için değil, kendisi için sahip olmalıdır. Böylece kendine ve yaşamına bir mana ve değer katabilir.

Önce kendimden başlayayım, bu vasıflara tam manasıyla sahip olduğumu düşünmüyorum. Şaka yollu söylediğim bir söz vardır. Bir dönem politika yapanların cenaze namazını kılmak caiz değil derim. Bu sözüm her ne kadar şaka yollu ise de, arkasında bir gerçek yatar. Politika yapanlar, isteseler de, istemeseler de bazı haksızlıklara sebep veya ortak olurlar. Özellikle iktidar olanlar bu durumdan soyutlanamaz. Adil ve toplum yararına olmayan bazı kanunlara, sırf lideri istediği için evet oyu vermek, hatta inanmadığı halde savunmak bir çok iktidar milletvekilinin başına gelir. İster istemez kul hakkı yemiş olurlar. Bunun izahı ve affı yoktur.Tayinler,terfiler,işe alımlar da, hamili kart yakını olmak çok kapıyı açar. İhaleler de ,krediler de yapılanlar ise ayrı bir beceri ister. İktidar olanlar kendilerinde öyle bir güç görürler’ki,ceza ve mükâfat verme hakkı olduklarına inanırlar. İmar planların da yapılan haksız ve adil olmayan uygulamalardan, kurum menfaatleri yerine şahsi menfaatleri kollamlardan,kamu mallarının siyasi ve maddi çıkarlar için yağmalanmasından tutun, akla gelen bütün olumsuzluklar politika ve politikacı tarafından gerçekleştirilir. Parasal işlere karışmamış olmama rağmen.tayin,terfi, işe alım gibi konularda haksızlığa sebep olduğumu biliyorum. Ceza vermek konusun da birkaç kötü örneğe sahipim.Bu cezaları haketmişlermiydi diye sorarsanız, fazlasıyla cevabını veririm. Ancak ceza vermek bana düşmezdi. Kendime yapılan haksızlığın bile cezasını ya TANRIDAN, ya da ADALETTEN,HUKUKTAN beklemeliydim. Öyle yapmadım. Toplumun siyasetten beklediği gibi güç gösterdim, işe yaramak adına, iş bitiren politikacı olmak adına bazı adaletsizliklere sebep oldum. Yaptığım bu yanlışlar çoğunlukla alkışlandı, beğenildi. En doğru yaptığım davranış içinse, enayilik etmişsin diye nitelendirildim. Bilmeyenler için tekrar edeyim, kanuni hakkım olduğu halde ahlaki bulmadığım emekli maaşı almak konusun da. Altı yıl almadığım bu maaş yüzünden enayilikle vasıflandırıldım.

İşte bu noktada İYİ İNSAN,İYİ VATANDAŞ OLMAK ZORDUR DİYORUM.İyliğin dürüstlüğün karşılığı çoğunlukla enayilik oluyor. Toplum, özellikle politikacıdan, iyi insan veya iyi vatandaş olmasını değil,haklı,haksız ne olursa olsun kendine faydasının olmasını bekliyor. Bu nedenle Türkiye de bir şeylerin doğru gitmesi için TOPLUMUN,POLİTİKACILARDAN BEKLENTİLERİNİ DÜZELTMESİ GEREKİR.

İşin özü İYİ olmak için başkalarının takdiri beklenmemelidir. Dünya da yaptığımız her şey kayıt altındadır. Kâinatı yaratan TANRININ, kulun icat ettiği kayıt cihazlarının, çok daha mükemmelini kullanmadığını düşünmüyorsunuz herhalde.Yalnız ses ve görüntülerimiz değil, düşüncelerimiz ve niyetlerimizin de kaydedildiğini düşünüyorum. İşte bu nedenle İYİ olamaya çalışmalıyız. Başkaları için değil kendimiz için. Hesap günü geldiğinde bu kayıtlar,ilgli bütün tarafların önünde açıklanır zannederim. İşte o zaman eğlence büyük olur. Bizi yönetenlerin veya yönetmeye talip olanların düşünce ve niyetlerini duymak, kapalı kapılar arkasında konuştuklarını öğrenmek bazıları için şoka girme sebebi, bazıları için de beklenen itiraf gibi bir şey olur.

Değerli dostlar, iki dönem Sakarya Milletvekilliği yapmış eski bir politikacı olarak bu memlekette neler oluyor, kim ne yapıyor, kim ne yapmak istiyor az çok biliyorum. Çok şey söyleyebilir, yazabilirim. Özetle söylemek gerekirse, İYİ ŞEYLER OLMUYOR. Bir kaç doğru ve düzgün icraata bakarak her şey yolun da demek mümkün değil. Duran saat bile günde iki defa doğruyu gösterir. Burada önemli olan halk olarak bizim ne istediğimizdir nedenle İYİ İNSAN, İYİ VATANDAŞ olmalıyız. Yoksa başımıza gelen her şeyi hak etmiş oluruz.

‘’Yılandan korkmam, yalandan korktuğum kadar ‘’derler Anadolu da. İyi insan, iyi vatandaş olmanın yolu doğru olmaktan geçer. Yalandan bıktık, yalancıdan bıktık, doğruları söylemekten korkmayalım. İNSAN OLMANIN yolu, İSLAM olmanın yolu doğruluktan geçer.

Bir gün geçmişte olsa 3 MAYIS TÜRKÇÜLER BAYRAMIMIZI KUTLARIM.

günler dileğiyle..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.