Azerbaycan’ın başkenti Bakü'de, 2024’ün Kasım ayında gerçekleşecek, İklim Değişimi Konferansı “COP29” için, gerekli kurulları oluşturmak adına, ön toplantıları başlattı
Tarihinde önemli bir zirveye ev sahipliği yapacak olan Azerbaycan, daha iyi yaşanabilir bir dünya için, iklim zirvesine sahne olacak Bakü'de, Ekoloji Bakanı Muhtar Babayev, zirvenin Azerbaycan'da yapılacak olmasının önemine dikkat çekti.
Çeşitli tartışmalara, siyasi ayak oyunlarına rağmen, zirvenin Azerbaycan'ın Bakü kentinde düzenlenmesi kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Bakan Muhtar Babayev, “Azerbaycan, bu zirveyi alnının akı ile başarılı bir şekilde düzenler” diyerek, çalışmalara başladıklarını söyledi.
Kasım ayında düzenlenecek “İklim Değişimi Konferansı COP29” için, çeşitli komiteler kurulurken, katılımcı ülkeler ile temaslara da başlanıldı.

LİSELİ ÖĞRENCİLER
Dünyanın birçok ülkesinde aktivistler tarafından, gündeme taşınan, iklim, kirlilik, temiz ve yaşanabilir bir dünya için, 2023 Yılı içinde Belçika'nın başkenti ve diğer kentlerinde, ilk, orta ve lise öğrencilerinin, her hafta perşembe günleri başlattıkları protesto eylemleri, yerini bilgilendirme toplantılarına bıraktı.

Belçika'da siyaseti bile etkileyen, bu eylemlerin, Belçika'da yapılacak olan federal, bölge ve Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi başlatılması öngörülmüyor..
Temiz ve yaşanabilir bir dünya için hepimizin mutlaka yapabileceği bir şey olduğunun altını çizen çevreciler, siyasilere ve dünyayı kirletenlere karşı daha etkin tedbirlerin alınmasını istiyor.
Azerbaycan CopFuad Hümmetov 1

Editör: Yusuf Cinal