İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Irmak Koluman, kahve tutkunları için hazırladığı ‘Octopresso’ adlı espresso makinesiyle C-IDEA Design Award adlı uluslararası tasarım yarışmasında ödüle layık görüldü. Düz bir tabana sahip olan, kullanıcılara her demlemede farklı tatlara ulaşma imkanı sunan çalışmasıyla büyük beğeni toplayan Koluman, ‘endüstriyel tasarım’ kategorisinde çok sayıda iddialı projeyi geride bıraktı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümü 3. sınıf öğrencisi Irmak Koluman, ‘Octopresso’ adını verdiği makinenin tasarımını ikinci sınıftayken yaklaşık 3 ay süren çalışma sonucu hazırladı.

Octopresso’nun dış yüzeyinde paslanmaz çelik kullanan, makinenin su haznesinde ise sadece camı tercih eden Koluman, dikkat çekici çalışmasıyla C-IDEA Uluslararası Eğitimciler Derneğinin düzenlediği yarışmaya damgasını vurarak ’design award’ ödülünü Türkiye’ye getirdi. İzmir Ekonomili Irmak’a, çalışma sürecinde Dr. Öğretim Üyesi Deniz Sayar ile öğretim görevlileri Murat Arikut, Özgür Deniz Çetin, Raul Pinto ve Tolga Okan destek verdi.

Ödül aldığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Koluman, bu başarının önümüzdeki dönemde yapacağı yeni çalışmalar için kendisine ekstra bir motivasyon sağlayacağını belirtti. Tasarımı hakkında detaylı bilgiler veren Koluman, “Octopresso’da, bir piston ve buna bağlı olan dişliyle çalışan bir mekanizma var. Pistona bağlı olan kollar sayesinde basınç sağlanıyor. Piston, suyu diğer bölmelere iletmeye başladığında alt filtreyle birleşiyor ve önceden yerleştirilmiş espresso kahvesiyle temas ediyor. Ardından da kahve kısa sürede hazırlanıyor. Bu makine, tek işlemde ‘çift shot’ espresso hazırlama kapasitesine sahip” dedi.

Koluman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tasarımı hazırlarken, kahve makinesinin ev ya da ofiste görünür bir yere konulabilecek, şık bir obje olabileceği fikrinden yola çıktım. Octopresso’nun yuvarlak hatlara sahip olmasını istedim. Makineyi görenlerin, özellikle estetik açıdan etkilenmesini ve merak hissine kapılmasını amaçladım. Bunda da başarılı olduğumu söyleyebilirim. Bana güvenen, destek olan hocalarıma teşekkür ediyorum. Ödül almak harika bir duygu.”

İEÜ Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Can Özcan da, Irmak’ın bu özel tasarımıyla ödülü hak ettiğine dikkat çekerek öğrencisini tebrik etti.

Kaynak: iha