Halk Oyunları Okul Sporları Gençler Bölge Şampiyonası, Denizli’nin ev sahipliğinde Vali Recep Yazıcıoğlu Spor Salonunda gerçekleşen yarışmalarla devam ediyor. 8 ilden 14 ekibin performanslarını sergilediği şampiyonada, ilk gün yapılan Düzenlemesiz Dal kategorisi yarışmalarında dereceye giren ekiplere ödülleri takdim edildi.

Denizli’de gerçekleşen ulusal spor organizasyonlarına bir yenisi daha eklendi. Halk Oyunları branşında il şampiyonalarında dereceye girerek Grup Şampiyonası’nda yarışmaya hak kazanan 8 farklı ilden 14 ekip Bölge Şampiyonası için Denizli’de buluştu. İki gün boyunca sürecek yarışmalar 16 Nisan Salı günü 10.30’da Vali Recep Yazıcıoğlu Spor Salonu’nda yapılan açılış seremonisi ile başladı. Yarışmaların ilk gününde farklı illerden 8 ekip, Geleneksel Düzenlemesiz Dal’da hünerlerini sergiledi.

Vali Recep Yazıcıoğlu Spor Salonunda yapılan yarışmanın ilk gününde, ekiplerin uyum ve performanslarına göre Halk Oyunları milli hakemlerinden oluşan jüri tarafından puanlama yapıldı. Son iki yılın Türkiye Şampiyonu 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, Düzenlemesiz Dal’da birinci olarak final bileti alırken, Aydın Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi ikinci, diğer Denizli temsilcisi Kale Mustafa Şipar Anadolu Lisesi üçüncü oldu. Derece elde ederek Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan ekipler madalya ve başarı belgelerini Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman’ın elinden aldı.

Halk Oyunları Şölenine ev sahipliği yapıyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılmasında halk oyunlarının büyük önem taşıdığına değindi. Halk Oyunlarının; kültür ve medeniyetler beşiği olan yurdumuzun büyük bir zenginliği olduğunu söyleyen İlman, şampiyonada ikinci gününde yarışacak diğer tüm ekiplere başarılar diledi.

Kaynak: iha