Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’nın tek liste ile yarıştığı Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun 7. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Kurulda Halil İbrahim Balcı güven tazeledi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun 7. Olağan Kongresi  Ankara The Green Part Oteli’nde Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Milletvekilleri, Federasyon Başkanları, Sendika Başkanları ve oda başkanlarının katılımlarıyla gerçekleştirildi. 

Balcı “Başarımız, birlik ve beraberliğimizin bir neticesi” 

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı fırıncılık sektörünün dünden bugüne panoramasını katılımcılarla paylaşırken “başarımız, birlik ve beraberliğimizin bir neticesi” dedi. 

Balcı, bakanlıklar nezdinde yapılan çalışmalar ve özellikle un tahsisi konusuna değindiği konuşmasında “haziran ayında da TMO tarafından un tahsislerinin devam edecek olması bizlerin önümüzü görmemiz açısından son derece yararlı olmuştur” diye konuştu. 

Pakdil “Fırıncılık sektöründeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz” 

Genel Kurul’da katılımcılara hitap eden Tarım ve Orman Bakanı Nihat Pakdil ise Cumhurbaşkanının tarıma verdiği öneme değinerek geçtiğimiz günlerde buğday ile ilgili alınan kararları değerlendirdi. Desteklerin bakanlık nezdinde sürdürüleceğini belirten Bakan Yardımcısı Pakdil “fırıncılık sektöründeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İnanıyorum ki Bakanlığımız ve Federasyonumuz koordine içerisinde var olan problemlerin çözümünü en kısa sürede gerçekleştirileceklerdir” dedi. 

Kirişçi “Ekmek ve fırın bizim geleneksel kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıdır” 

Genel Kurula bir mesaj gönderen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’de fırından mahalleye yayılan ekmek kokusunun, birlik ve beraberliğin sembolü olduğuna işaret ederek yıldan yıla artan buğdaya dayalı mamul madde ihracatında yaşanan gelişmelere dikkat çekti. 

Eylül ayından itibaren un ve ekmek maliyetlerinin azaltılması amacıyla un regülasyonu çalışması kapsamında un fabrikalarına yönelik ekmeklik buğday satışına başladıklarını kaydeden Bakan Kirişçi “Haziran ayından itibaren de fırınlara ve ekmek üreticilerine belirli bir fiyattan un satışı yapacağını taahhüt eden un fabrikalarına TMO tarafından uygun fiyatla ekmeklik buğday satışı yapılmaya devam edecektir” dedi. 

Çark Deresi çevresinde bayram temizliği Çark Deresi çevresinde bayram temizliği

BALCI, GÜVEN TAZELEDİ… 

Konuşmaların ardından yapılan seçimlerde katılım sağlayan 366 delegenin 282’sinin oyunu alan Başkan Halil İbrahim Balcı seçimleri kazanarak, güven tazeledi.