Doktorlar nöbetten usandı

Türk Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz, aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarına yönelik yapılan anketten çarpıcı sonuçlar ortaya çıkığını söyledi

Doktorlar nöbetten usandı

Türk Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz, aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarına yönelik yapılan anketten çarpıcı sonuçlar ortaya çıkığını söyledi

27 Aralık 2013 Cuma 13:03
Doktorlar nöbetten usandı

Aile hekimliği sistemine getirilen nöbet nedeniyle aile hekimlerinin yüzde 55’i sistemden ayrılmayı düşündüklerini açıklarken yüzde 91’i de iş yüklerinin çok fazla olduklarını belirtti.
SAĞLIK SEN ANKETİ
2005 yılında Düzce ilinde pilot bölge uygulaması ile başlayan Aile Hekimliği sisteminde 8 yıl geride kaldı. Kamuoyunda tam gün yasa tasarısı olarak bilinen düzenleme ile aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet uygulaması getiriliyor. Türk Sağlık-Sen yaşanan bu gelişmeler karşısında aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının düşüncelerini öğrenmek, şikâyet ve beklentilerini tespit etmek için bir anket çalışması gerçekleştirdi.
İŞ YÜKÜ ÇOK FAZLA
Sendikanın internet sitesi üzerinden yapılan ve 598’i aile hekimi, 830’u aile sağlığı çalışanı olmak üzere toplam bin 428 kişinin katıldığı anketten dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı.
Anketi değerlendiren Türk Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz, “Anketimizin sonuçlarına göre çalışanların yüzde 79’u Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimliği sisteminde çalışanların sorunları ile ilgilenmediğini düşünüyor. Aile hekimliğinde çalışanların yüzde 68’ine göre iş yükü oldukça fazla, yüzde 23’üne göre fazla, yüzde 6’sına göre normal ve yüzde 3’üne göre az. Yani aile hekimliği sisteminde görev yapan çalışanların yüzde 91’i iş yüklerinin fazla olduğunu düşünüyor.
AYRILMAYI DÜŞÜNÜYORLAR
Ankette TBMM genel kurulunda görüşülmekte olan Tam Gün Yasa Tasarısında yer alan aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet uygulaması getirilmesi ile ilgili düşünceleri de soruldu. Ankete katılanların yüzde 91’i aile hekimliği sistemi çalışanlarına nöbet uygulaması getirilmesinin yanlış bir karar olduğu düşünüyor. Katılımcıların yaklaşık yüzde 55’i aile hekimliği sistemine nöbet getirilmesi nedeniyle sistemden ayrılmayı düşünmekte. Yüzde 15’i nöbet uygulaması gelse bile sistemden ayrılmayacağını belirtmiş, yüzde 30’u ise bu konuda kararsız. Aile hekimlerinin yüzde 50’si, aile sağlığı çalışanlarının ise yüzde 59’u nöbet nedeniyle aile hekimliği sisteminden ayrılmayı düşünüyor” dedi.
DAHADA KÖTÜYE GİDECEK
Ankette ayrıca aile hekimliği çalışanlarına sistemin geleceği hakkındaki düşüncelerinin de sorulduğu ankette sonuçlara göre çalışanların yüzde 67’si aile hekimliği sisteminin daha da kötüye gideceğini düşündüğünü ifade ettiklerini anlatan Korkmaz, “Yüzde 21’i sistemin sorunlarla devam edeceğini belirtiyor. Yüzde 2’lik bir kesim bu konuda fikir beyan etmiyor. Çalışanların sadece yüzde 10’u aile hekimliği sisteminin düzelerek iyileşeceğini belirtiyor” şeklinde konuştu.
HAKLI TEPKİ
Anket sonuçlarının aile hekimliği sisteminde görev alan çalışanların çok büyük bir bölümünün iş yükünü fazla bulduğunu anlatan Korkmaz şunları söyledi: “Bunun üstüne bir de nöbetlerin gelmesine aile hekimleri haklı olarak tepki göstermektedirler. Bu konuda iş bırakma eylemi bile yapmaları konu üzerinde ne kadar hassas olduklarının bir göstergesidir. Sağlık Bakanlığı çalışanların feryadına ve taleplerine kulak vermelidir. Sistemdeki sorunları, çalışanların sıkıntılarını ve taleplerini değerlendirmeye almalıdır.”

Son Güncelleme: 00.00.0000 00:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.