Türkiye’ye yarın gelecek olan Sinovac’ın corona virüs aşısı hakkında bilinmesi gereken her şey

Türkiye, Çinli biyofarmasötik şirketi Sinovac tarafından geliştirilen ve corona virüs aşısı CoronaVac'tan 50 milyon doz sipariş etti. Aşının üç milyon dozu yarın gelecek. Bununla birlikte, Pfizer/BionTech, Moderna, AstraZeneca/Oxford, Gamaleya Enstitiüsü ve daha birçok şirket arasında küresel bir Covid-19 aşısı üretme yarışı devam ederken, Çin'in aşı öncülerinden biri olan Sinovac’ın çoktan yurtdışına açılmasıyla büyük adımlar attığı görülüyor.

Türkiye’ye yarın gelecek olan Sinovac’ın corona virüs aşısı hakkında bilinmesi gereken her şey

Türkiye, Çinli biyofarmasötik şirketi Sinovac tarafından geliştirilen ve corona virüs aşısı CoronaVac'tan 50 milyon doz sipariş etti. Aşının üç milyon dozu yarın gelecek. Bununla birlikte, Pfizer/BionTech, Moderna, AstraZeneca/Oxford, Gamaleya Enstitiüsü ve daha birçok şirket arasında küresel bir Covid-19 aşısı üretme yarışı devam ederken, Çin'in aşı öncülerinden biri olan Sinovac’ın çoktan yurtdışına açılmasıyla büyük adımlar attığı görülüyor.

Bizimsakarya.com.tr
Bizimsakarya.com.tr
27 Aralık 2020 Pazar 11:41
Türkiye’ye yarın gelecek olan Sinovac’ın corona virüs aşısı hakkında bilinmesi gereken her şey

Aşı Türkiye’ye gelmeden önce “Sinovac aşısının diğer aşılardan farkı ne?”, “Aşı ne kadar etkili?, “Corona virüs aşısı ücretsiz mi olacak? “ ve “Aşı nasıl depolanacak?” gibi CoronaVac ile merak edilen tüm soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz Perşembe günü Çin tarafından üretilen aşının Türkiye'de kullanımına onay verildiğini açıkladı. Bu gecesi yola çıkacak 3 milyon doz aşı yarın sabah Türkiye'de olacak. Aşının koruyuculuğunun yüzde 91,25 oranında olduğunu söyleyen Bakan Koca, ''Aşının etkisi 21'inci günden itibaren ortaya çıkıyor. İlk aşamada 9 milyon kişi aşılanacak'' bilgisini verdi.

TÜRKİYE'YE GİRİŞ YAPTIKTAN SONRA İKİ HAFTA İNCELENECEK

Aşılar ülkeye giriş yaptıktan sonra Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü uzmanlarınca 2 hafta boyunca incelenecek. Aşılar Covid-19 ile birebir temas halinde oldukları için risk grubunda yer alan sağlık çalışanlarından başlamak üzere diğer risk grupları da dahil edilerek peyderpey ücretsiz bir şekilde yapılacak.

Formülünde virüsün etkisizleştirilmiş bir versiyonunu içeren aşı adayı için 21 Temmuz'da Brezilya'da, 11 Ağustos'ta Endonezya'da 3'üncü aşama klinik denemeler başladı. 1.8 milyon dozla birlikte Endonezya'ya toplu bir aşılama kampanyası hazırlığı için ulaştı.

TÜRKİYE'DE DENENEN İLK COVİD-19 AŞISI

Ayrıca 3'üncü aşama denemeler kapsamında 17 Eylül'de insanlar üzerinde test edilmeye başlanan Coronavac, "Türkiye'de denenen ilk Covid-19 aşısı" oldu. 25 merkezde 13 bin kişi üzerinde yapılan deneyler sağlık çalışanlarıyla başladı. Kasım'da ise sağlık çalışanları dışında gönüller çalışmalara dahil edildi.

SİNOVAC İLE DİĞER AŞILAR ARASINDAKİ FARK NEDİR?

CoronaVac, vücudun bağışıklık sistemini ciddi bir hastalık tepkisi riski olmadan virüse maruz bırakmak için öldürülmüş viral partiküller kullanarak çalışan inaktive edilmiş bir aşı. Sırasıyla yüzde 95 ve yüzde 94 etkili olduğu açıklanan Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları ise Mrna yöntemiyle geliştirildi. Bu aşılar, corona virüsün genetik kodunun bir kısmının vücuda enjekte edilek çalışıyor ve bu durum da vücudun antikor üretmeye  başlamasını tetikliyor.  

Singapur’da yer lana Nanyang Teknoloji Üniversitesi'nden Doç. Dr. Luo Dahai,  BBC'ye verdiği demeçte, "CoronaVac, kuduz gibi birçok iyi bilinen aşıda başarıyla kullanılan daha geleneksel bir aşı yöntemi. mRNA aşıları yeni bir aşı türüdür ve şu ana kadar toplumda kullanılmış olan başarılı bir örnek yoktur” ifadelerini kullandı.

"AŞI ETKİNLİĞİ YÜZDE 91,25"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, Toplam aşı etkinliğinin yüzde 91,25 hesaplandığını belirtti. Bu oranın gelecek günlerde daha da artacağını dile getiren Ünal, "Çünkü plasebo kolunda sayı daha az olduğu için onlarda hasta sayısı daha artarak gidecek. Öbür kolda daha çok vaka olmasına rağmen böyle geldi" ifadesini kullandı.

Aşının yan etkilerine de değinen Ünal, aşı güvenliği analizlerinin 2 bin 964 kişinin verisiyle yapıldığını 593'ünde yan etki meydana geldiğini söyledi. Ünal, en sık görülen yan etkilerin yorgunluk, baş ağrısı, aşı yapılan bölgede ağrı olduğunu, ikinci aşıda da aynı etkilerin bulunduğunu ifade etti.

Ünal, "Aşımız güvenlik datası açısından güvenli gözüküyor, etkinlik açısından da yüzde 91,2. Acil durum gereklilik nedeniyle 29 vakayla ön değerlendirmemizi, ara değerlendirmemizi sunduk Bakanlığımıza. 40'a gelene kadar da devam etme planımız var" dedi.

DEPOLAMA KOŞULLARI DAHA AVANTAJLI

Sinovac'ın temel avantajlarından birini, şempanzelerde soğuk algınlığına neden olan genetik olarak tasarlanmış bir virüsten yapılan Oxford/AstraZeneca aşısı gibi standart bir buzdolabında 2-8 santigrat derecede saklanabilmesi oluşturuyor. Uzmanlar, Moderna aşısının dağıtımının Prizer/BioNTech aşından çok daha kolay olduğunu, ancak Sinovac ve AstraZenaca/Oxford aşılarının hepsinin içinde en avantajlı depolama ve nakliye koşullarına sahip olduğunu belirtiyor. 

Pfizer/BioNTech aşısının, optimum etkinliği sürdürmesi için -70 santigrat derecede saklanması, ayrıca uygulanmadan önce başka bir sıvıyla karıştırılması gerekiyor. Bununla birlikte Pfizer, dozların özel dondurucular olmadan 10 gün korunmasını sağlayan  kendi ambalajını geliştirdi, ancak dozların yine de Belçika'dan uçurulması ve ardından termo sensörleri ve GPS izleyicilere sahip kamyonlardaki aşılama merkezlerine gönderilmesi gerekiyor. Bu durum ise aşının özellikle gerekli teknolojik altyapıya sahip olmayan yoksul ülkelere dağıtılmasının önündeki en büyük engellerden birini oluşturuyor.

Bu durum  hem Sinovac hem de Oxford-AstraZeneca aşısının, bu kadar düşük sıcaklıklarda büyük miktarlarda aşı depolayamayabilecek gelişmekte olan ülkeler için çok daha yararlı olabileceği anlamına geliyor.

YILDA KAÇ DOZ ÜRETEBİLİR?

Sinovac Biotech'in Başkanı Veydong Yin geçtiğimiz günlerde yaı Çin devlet televizyonu CGTN'ye yaptığı açıklamada,Asya ve Latin Amerika'daki klinik denemelerde önemli bir aşamaya ulaştıklarını ve Sino Biopharmaceutical'dan 515 milyon dolarlık fon aldıklarını açıkladı. Veydong Yin, böylece aşının üretim kapasitesinin iki katına çıkacağını belirtti. Bununla birlikte, Sinovac'ın yıllık 300 milyon doz aşı üretmeyi planladığı ifade edildi. Şirketin, 2020'nin sonunda ikinci bir tesisin devreye girmesiyle üretim kapasitesini yıllık 600 milyona çıkarmayı hedeflediği aktarıldı.

Diğer taraftan, diğer tüm aşılar gibi, CoronaVac’ın da iki doz  halinde uygulanması gerekiyor, yani şu anda yılda yalnızca 150 milyon insanı aşılayabilecek kapasiteye sahip. Bu rakam Çin nüfusunun onda birinden biraz fazlasına denk geliyor. Ancak, Sinovac Endonezya'ya çoktan 1,8 milyon doz aşı teslim etti. Türkiye, Brezilya ve Şili ile çeşitli anlaşmalar yaptı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ayrıca Afrika kıtası için 2 milyar dolar Latin Amerika ve Karayip ülkelerine aşı satın almaları için 1 milyar dolarlık kredi teklif ederek aşı diplomasisi uygulamaya başladı.  Ancak, anlaşmaların şartlarının nasıl olacağı şu anda belirsiz.

AŞI ÜCRETSİZ Mİ OLACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  26 Kasım’da yapılan yapılan Bilim Kurulu toplantısı’nın ardından CoronaVac aşısının fiyatına ilişkin soruya karşılık, "Aşıyla ilgili genel yaklaşımımız şu; Aşı Bilim Kurulumuz kimlere öncelikli yapılması gerektiği üzerinde çalışıyor. Dolayısıyla biz bu konudaki stratejimizi zaten netleştirmiş olacağız. Özellikle sağlık çalışanlarımızdan başlamak üzere riskli gruplar ve enfeksiyonu yayma potansiyeli yüksek olan kesimler, şoförler, berberler, kuaförler gibi hizmet sektörü de yer yer devrede olacak. Dolayısıyla bunun bir sınıflandırması yapılacak. Bu aşıyı yaparken biz vatandaşımızdan herhangi bir ücret asla almayacağız" yanıtını verdi.

ntv.com.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.