banner75
banner96

Hiç boşuna övünmeyin! O yaptığınız şey rakı değil

İstanbul Kimya Mühendisleri Odası'ndan Serkan Küçük, etil alkole anason aroması ve şeker katılarak yapılan içki için, " Rakı demek mümkün değil. Bir tanımı da yok. Oda olarak ‘rakı benzeri bir ürün’ diyoruz" ifadelerini kullanıyor.

Hiç boşuna övünmeyin! O yaptığınız şey rakı değil

İstanbul Kimya Mühendisleri Odası'ndan Serkan Küçük, etil alkole anason aroması ve şeker katılarak yapılan içki için, " Rakı demek mümkün değil. Bir tanımı da yok. Oda olarak ‘rakı benzeri bir ürün’ diyoruz" ifadelerini kullanıyor.

Bizimsakarya.com.tr
Bizimsakarya.com.tr
02 Eylül 2019 Pazartesi 13:51
Hiç boşuna övünmeyin! O yaptığınız şey rakı değil

İstanbul Kimya Mühendiseri Odası'ndan Serkan Küçük, sendika63.org'tan Gül Gündüz ile yaptığı söyleşide, son dönemde çok yaygınlaşan evlerde etil alkolle rakı yapımının sağlık açısından sıkıntılı olduğunu belirterek, "Alkollü içkilerdeki yüksek vergiler halkı öldürüyor" görüşünü savundu. Serkan Küçük ayrıca 'çok güzel rakı yapıyorum' diye övünenlere, "Güzel rakı yapıyoruz diye sağda solda övünmeyin, çünkü bu bir rakı değil" diye sesleniyor.

Gül Gündüz'ün, "Vergilerden kaçalım derken kaçak satıcıdan satın aldığımız ya da evde ürettiğimiz rakı sağlıklı mı, yasal mı, gerçekten "rakı" mı? Evde içki üretirken nelere dikkat edilmeli?" sorularına yanıt aradığı söyleşinin ilgili bölümleri şöyle:

-Yurttaşlar market ve benzeri yerlerden etil alkol alıp anason aroması ile içki üretiyorlar. Elde ettikleri şey gerçekten rakı mı? Bir kimya mühendisi gerçek rakıyı nasıl yapar?

Elde edilen ürün rakı değil, klasik anlamda rakı sınıfına girmiyor. Çünkü gerçek rakı, meyve şekerinden elde edilen alkolden yapılır. Bu meyve Türkiye’de mevzuat ve rakının coğrafi işareti gereği üzüm olmak zorundadır. Birtakım ürünlerin coğrafi işareti onun tüm üretim süreçlerini hatta tüketimini de belirler. Rakıda da böyle bir coğrafi işaret var. Rakı üzümden elde edilen alkolle yapılmalıdır. Ancak elbette erikten, incirdenden vb. meyvelerden de  kişisel tüketim amaçlı rakı üretmek mümkündür. Yeni Rakı ile başlayan dönemde, 1940’larda Tekel Genel Müdürlüğü’nün kurulmasıyla bir şart girdi hayatımıza ve “içine yüzde 35’i geçmemek şartıyla tarımsal kökenli alkol koyulabilir” denildi.

Özellikle o yıllarda şeker pancarı işlendikten sonra kalan melastan elde edilen alkolle üzümden elde edilen alkolün karışımıyla yapılmasına müsaade edildi. Yüzde 65 üzüm alkolü, yüzde 35 şeker pancarı melasının alkolü formülüyle. Bunun adına Yeni Rakı dediler ve standartlara girdi.

Bir zamanlar çok ucuza ürettiğimiz alkolü şimdi ithal ediyoruz

Rakı dediğiniz şey en fazla yüzde 35 oranında tarımsal kökenli alkol içeren içki olmak zorundadır. Şimdi marketlerde satılan yüzde 100 tarımsal kökenli alkoldür ve onun içerisine anason yağı koyduğunuzda üzerine de su kattığınızda beyazlar. Dolayısıyla meyveden gelen bir alkol yoktur. Teknik olarak rakı sınıflamasına girmez.

Ayrıca tarımsal kökenli alkol başlığı altında günümüzde şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden sonra şeker pancarı küspesinden, yani melasından alkol elde eden tek bir fabrika kaldı. Bu aynı zamanda şeker tarımı ile ilişkili makro politikaların bu alana yansımasının bir sonucu. Şu anda tarımsal kökenli alkol buğdaydan, mısırdan, arpa, çavdar gibi bitkilerden ve şeker kamışından elde ediliyor. Moldovya’dan, Bulgaristan’dan, Pakistan’dan ithalat yoluyla ülkeye sokuluyor, biz kendi şeker pancarımızı üretip ondan şeker elde edip atığından yani melastan bedavaya yakın alkol elde eden bir ülkeyken şimdi ithal yoluyla tarımsal kökenli alkol temin ediyoruz. Bunun içim standartlarının ülkede çok belirlenmemiş olması, kontroldışı kalabiliyor olması sağlık açısından da birtakım riskler getiriyor. Öldürmüyor belki ama uzun erimli vücuda yarattığı riskleri yeterince bilmiyoruz.

Yani marketten ya da eczaneden alınan etil alkole anason yağı hele anason aroması katılarak yapılan içkiye bir kimyacının rakı demesi mümkün değil. Bir tanımı da yok. Oda olarak ‘rakı benzeri bir ürün’ diyoruz.

-Tiryakilere, rakıseverlere, evde içki üretenlere ne söylemek istersiniz?

Evde hazır alkolden rakı yapanlar yasal bir şey yapmamış olmasına karşın bir gerçeklik bu. Dolayısıyla evde alkol yapanlara şu tavsiyelerde bulunabilirim:

  • Temel düzeyde etiket okumayı bilin.
  • Etil alkol ile metil alkolün formülünü ezberleyin.
  • Gliserin kullanmayın.
  • Kaynağına güvenmediğiniz tarımsal kökenli alkolü almayın.
  • Anason aroması, üzüm aroması gibi aromatik bileşikleri kontrolsüz bir şekilde ürettiğiniz içkinin içerisine koymamanızın ısrarla altını çiziyorum.
  • Kullanacaksanız doğal anason yağı kullanın.
  • Elde ettiğiniz bu rakı benzeri ürünü aşırı tüketmeyin. Çünkü şu anda bu ürünün sağlık üzerindeki kronik etkilerini henüz bilmiyoruz. İçeriği oturmayan bu rakı benzeri ürün, kontrol edip analiz edemediğimiz için belirli risklere açık.
  • Bunu tüketirken kendi tüketim miktarlarınız içerisinde normal rakı ile dengeleyin.
  • Güzel rakı yapıyoruz diye sağda solda övünmeyin, çünkü bu bir rakı değil

Söyleşinin tamamını okumak için tıklayın

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ömer yavuz 2019-12-23 13:08:55

devlet alkola yüksek oranlarda zam yapıyor. insanlar ne yapsın daha uyguna mal etmekten başka çare bulamıyoruz. 10 kat daha zam yapsada yine içicez bunu. etil alkolede istediği kadar zam veya içine acı madde koysun. . gerekirse alkolüde kendimiz üretiriz. sahte alkolden ölen okadar insan var bu ülkede. kimin yüzünden öldü bukadar insan. kim sebep oldu.... devlet tabi... alkole zam yapmayla bize bıraktıramazsınız alkolü... insanların yediğine içtiğine karışma hakkınız yok...

Avatar
Orhan Özcan 2020-08-10 17:22:12

Bu kadar da zam yapılmaz. Ne yapsın millet ara sıra bir rakı keyfi vardı Devlet onun da içine etti. İşi gücü bıraktı Benzin, Alkol, Sigara ver Allahım ver

Avatar
Orhan Yıldız 2020-09-01 17:46:50

İlk uyarı maddesi olan "Temel düzeyde etiket okumayı bilin". Çok şükür biz de piyasadaki rakı fiyat etiketlerinin fiyatlarını temel düzeyde okuyabildiğimiz için kendi işimizi kendimiz görüyoruz. Rakı değilmiş. Varsın olmasın. Uzo da rakı değil ama içimi büzel. Bizimkine de buzo deriz olur biter :)

Avatar
Mustafa 2020-08-13 15:14:44

Beyfendi siz yeni rakının etiketini okudunuzmu okursnız onunda etil alkolden yapıldığnı bilirsiniz piyasada sadece benim bilfdiğim Beyler beyi göbek rakısı geneleksel yapılır ve etil alkol kullanılmaz

Avatar
Maske 2020-09-03 19:50:46

sizin rakı diye tarifettiğiniz ile bizim yaptığımız arasında neredeyse hiç fark yok. buradan anlaşılıyorki siz rakı üreticileri tarafında biryerde duruyorsunuz.

Avatar
ibrahim muhtar 2020-09-02 00:49:52

rakı sadece üzümdenmi yapılır,bizim burada erik,incir hurma bütün meyvelerden yapılır.sen hiç boğma rakı içtinmi.hem rakı üzümden yapılı diyorsun,hemde üzüm aroması koymayın diyorsun.birde anason yağı değil,aroması konulur,gliserin neden konulmazmış oda bitkisel.sen marketten al kimyacı,biz etil içeriz

Avatar
Muhtar 2020-09-08 18:36:01

Marketten alınan vücuda ilaç etkisimi yapıyor? Onuda evde alkol yokken kötülüyolardı. Sen kimin adamısın hemşehrim. Etki ve sonuç aynı. Hatta yaptığım daha yumuşak ve güzel. Senin paran çok bizde yok. Sen marketten al gardaş.

Avatar
yusuf 2020-08-17 17:13:55

alkol kalitesi ne göre değişiyor işte

Avatar
HASAN YALÇIN 2020-09-08 14:04:32

HOCAM ÇOK TEŞEKKÜRLER VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN EN AZINDAN NE YAPACAĞIMIZI DAHA İYİ BİLİYORUZ ARTIK

Avatar
Dilek Gursoy 2020-09-15 16:13:28

Alkolü de evde üretirsek bence oldu bu iş

banner73

banner87