Avukatlardan oturma eylemi

Sakarya Barosu'na bağlı avukatlar "çoklu baro" düzenlemesine karşı Demokrasi Meydanı'nda oturma eylemi yaptı

Avukatlardan oturma eylemi

Sakarya Barosu'na bağlı avukatlar "çoklu baro" düzenlemesine karşı Demokrasi Meydanı'nda oturma eylemi yaptı

Bizimsakarya.com.tr
Bizimsakarya.com.tr
07 Temmuz 2020 Salı 20:38
Avukatlardan oturma eylemi

Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, avukatlarla meydanda yaklaşık 1 saat sessiz şekilde oturduktan sonra bir basın açıklaması yaptı. Avukatlar adına Burak'ın okuduğu açıklama şöyle: 

Değerli basın mensupları, kıymetli meslektaşlarım ve kamuoyu, en son söyleyeceğimizi en başta söyleyelim. Savunma tarih boyunca susmadı, susmayacak. Çoklu baroya, paralel baroya sonuna kadar hayır diyoruz. Biz, Sakarya Barosu olarak şunu bir kez daha söyleyelim, eğer bir avukat tek bir hakkından vazgeçerse, vatandaş tüm haklarından vazgeçer.

Türkiye’de 80 baro mevcut, biz 80 baro başkanı olarak Sakarya ve Ankara’daki eylemlerimizi sadece kendimiz için değil, hatta sadece mevcut sayısı 147 bine çıkan avukatlarımız için de değil, 82 milyon vatandaşımızın hakkı için de yaptık; savunma hakkı için, adaletin temini için, hukukun üstünlüğüne zarar gelmesin diye yaptık.Meclisin önünde günlerce bekledik. Uykusuz kaldık, banklarda uyuduk, abluka altına alındık. Barolarla ilgili bir düzenleme Adalet Komisyonu’nda görüşülürken, tüm Baro Başkanları olarak milletin meclisine girmek istedik, barolarsa söz konusu, bizim sözümüz de dinlensin ve bizim görüşümüz doğrultusunda yasa oluşturulsun istedik çünkü barolar konusunda işin ehli bizleriz dedik ama dinletemedik.

Ancak tüm bu engellemelere rağmen vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Yine buradayız.Tüm kamuoyunun dikkatini şu hususa da çekmek istiyoruz. 80 Baronun 80’i de “Çoklu Baroya” karşıdır. Peki bu ne anlama geliyor? Aklın yolu bir olduğu gibi doğru da birdir. Biz 80 baro doğruyu haykırıyoruz ve Çoklu Baronun çok büyük bir yanlış olduğunu yine tekrarlıyoruz.

Barolar sadece bir meslek örgütü değildir, barolar yargının 3 kurucu unsurundan biri olan savunmanın örgütlendiği bir yargı kurumudur. Çoklu Baro düzenlemesi ile yargıya, çok büyük bir darbe vurulmuştur. En kısa zamanda bu yanlıştan dönülmesi gerekmektedir. Çoklu baro düzenlemesi ile hukuk, adalet, hukuk devleti ilkesi, özgürlükler, mesleki disiplin, siyasetten uzak yargı kurumu gibi kavramların içi tamamen boşalacak ve geriye sadece içi boş sözcükler kalacaktır.

Çoklu Baro düzenlemesi sadece avukatları ilgilendiren bir mesele değildir, yargının tamamını ve dolayısı ile vatandaşları da ilgilendiren bir meseledir ve bu düzenleme yargının iddia, savunma ve karardan oluşan 3 ayağını da kıracak ve topyekûn yargıya çok büyük zarar verecek bir düzenlemedir.Yargıda savunmanın gücü ne kadar artarsa, yargı içinde adaletin varlığından o oranda bahsedebiliriz. Ancak çoklu baro, baroların siyasileşmesine neden olacak, baroların bağımsızlığını ortadan kaldıracak, barolar arası haksız bir rekabete neden olacak ve daha birçok olumsuzluğu da beraberinde getirecektir.

Biz avukatlar bu düzenleme ile hukuksuzluklar karşısında bir bütün olarak ses çıkaramayacak hale geleceğiz, biz ses çıkaramaz hale gelir isek, vatandaş nefes alamaz hale gelir.arolar, hukuk devletinin ve adil yargının olmazsa olmazı olan ‘savunma hakkı’nın tek temsilcisidir.Savunma hakkını bölmek, savunmayı zayıflatmak, savunmayı yok etmek, hukuk devletini yok etmek demektir. Sözümü başlangıç cümlelerimle bitiriyorum. Savunma susmadı, susmayacak ve çoklu baroya, paralel baroya sonuna kadar hayır.

Son Güncelleme: 07.07.2020 20:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.