Piyasalar faiz artırımları gölgesinde fiyatlamalarını gerçekleştiriyor. Yarın saat 21:00’de kritik faiz kararını açıklayacak olan Fed piyasalar yön vermeye devam ediyor. Muhtemelen 75 baz puan faiz artıracak olan Fed öncesinde dolar, euro, altın, petrol ve kripto paralar hareketli seyrediyor.

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırımına odaklandı. Yarın saat 21:00’da açıklanacak faizle birlikte piyasada beklentilerin yeni boyuta geçmesi bekleniyor. 20 yıldır ilk kez doların eurodan daha değerli olmasının ardından Avrupa Merkez Bankası da faiz artırımı tarafında aksiyon almıştı. ECB faizi 50 baz puan artırmış ve dolardaki güçlenmenin kısmen de olsa önüne geçmişti. Faiz artırım rekabeti karşısında altın fiyatları da düşüş alanında sakin seyre yönelmeye başladı. Petrol fiyatları ise resesyon endişesiyle gerileme grafiğini sürdürüyor.

ANA SEBEP ENFLASYON

Tüm dünyayı etkisi altına alan enflasyon sorunu nedeniyle ülkeler kendi dinamiklerine göre aksiyon almaya başladı. Bazı ülkeler faiz artırırken bazı ülkeler de enflasyonu dizginlemek için farklı enstrümanları devreye alıyor. ABD, AB gibi gelişmiş ülkeler koronavirüs pandemisi ve geçmiş yıllardaki krizlerden dolayı oluşan şişkinliğin önüne geçmek için faizi artırmayı tercih etti. Faiz artırımıyla birlikte dolar ve euro güç kazanırken gelişmekte olan ülkeler için de bazı avantaj ve dezavantajlar meydana çıktı. Hammaddeye dolar ile ulaşan ülkeler net ihracatlarını euro bazında yaparken kâr marjları da dolardaki yükseliş nedeniyle gerilemeye başladı.