Fonun Amacı ve Kaynakları

Aile ve Gençlik Fonu, aile müessesesini desteklemek, gençleri sosyal risklere karşı korumak ve gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Fon, petrol, doğal gaz, ve maden kaynaklarından elde edilen devlet gelirlerinin yüzde 20'si ile desteklenecek. Fon kaynakları ve aktarımlarına ilişkin mali veriler her 6 ayda bir kamuoyu ile paylaşılacak.

Faizsiz Evlilik Kredisi

Aile ve Gençlik Fonu, yeni evlenecek gençlere 150 bin lira tutarında 2 yıl geri ödemesiz, 4 yılda ödeme şartıyla faizsiz kredi imkanı sunuyor. Bu kredi, ilk olarak 6 Şubat depreminden etkilenen şehirlerde uygulamaya konulacak.

Başvuru Süreci

Faizsiz evlilik kredisi başvuruları, deprem bölgesinde 15 Şubat'ta başlayacak. Başvurular internet üzerinden yapılacak ve kredi miktarı her yıl artacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, pilot bölge olarak belirlenen depremden etkilenen illerde başlayacak uygulamanın ardından Türkiye genelinde yaygınlaştırılacağını açıkladı.

Yönetim Kurulu ve Karar Süreci

Fonun yönetim kurulu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısından oluşacak. Kurul kararları oy çokluğu ile alınacak.

Bu fon ile devlet, gençlerin hem evlilik hem de girişimcilik projelerini destekleyerek onların ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Editör: Hüsameddin Acar