TURANCILIK nedir bilmeyenler için bu başlık garip gelebilir. Aslında yaşayan her TÜRK eğer TÜRKLÜK BİLİNCİNE sahipse mutlaka TURANCIDIR. TURAN, kelime manasıyla BÜTÜN TÜRKLER demektir. TURANCILIK ise BÜTÜN TÜRKLERİN TEK DEVLET OLMASINI HEDEFLEYEN İDEALİN ADIDIR.

1960 yılında HAYDARPAŞA LİSESİNDE parasız yatılı öğrenciydim. Ahmet ALTAN ile aynı sırada oturan sınıf ve sıra arkadaşıydık. Hafta sonları ADAPAZARINA gidemediğimiz zamanlar evine davet ederdi.O zamanlar KIZILTOPRAKTA büyük bahçeli bir köşk de oturuyorlardı. Babası Çetin Altan tanınmış solcu bir yazardı. Babasının yazdığı bir yazı nedeniyle sıralarımız ve yollarımız ayrıldı. Ben artık hafta sonları ÜSKÜDAR TÜRK OCAĞINA gitmeye başladım. TÜRK OCAKLARI, tanınmış bilim adamları ve yazarların seminer verdiği bir kültür merkeziydi.Prof.İbrahim KAFESOĞLU,Nihal ATSIZ, Necdet SANCAR gibi tanınmış TÜRKCÜLER’ in seminerlerine katıldım.AYDİL EROL,NİYAZİ ADIGÜZEL,ABDURRAHMAN ÇELİK,ERDEM DERELİ gibi birçok TÜRKCÜ ağbeyimle orada tanıştık.Okumayı ve düşünmeyi orada öğrendim. Bu seminerler de TÜRK DÜNYASININ meseleleri ele alınır, TÜRKLÜK BİLİNCİ nedir anlatılırdı. TARİH EDEBİYAT, SANAT üzerine sohbetiler de yapılırdı. RAİF KARADAĞ, ZİYA GÖKALP, NURETTİN TOPCU kitapları elimizden düşmezdi. EN BÜYÜK TÜRK ATATÜRK orada sevdirildi. Sonun da TÜRKCÜ ve TURANCI oldum.

Türkler Balkanlardan Asya’ya kadar geniş bir coğrafya da yaşayan, tarihin en eski ırklarında biridir. Balkanlar da, Kafkasya da, Asya da kısaca TÜRKİYE dışın da yaşayanlar, yakın zamana kadar, bağımsız değildi. Esaret altın da yaşıyorlardı. Bu coğrafya da hâkim olan SOVYET rejiminin mezalimi altındaydılar. Irak ve Suriye Türkleri ise Arapların soykırım tehdidi ile karşı karşıyaydılar.1960 lı yıllar da solcularla en büyük tartışmamız bu konuydu. Biz AMERİKAYA EMPERYALİST diyorduk, solcular SOVYETLERE EMPERYALİST diyemiyorlardı. TÜRKÇÜ ve TURANCI olduğumuz için bizi faşistlikle suçluyorlardı. Hâlbuki biz yalnız TÜRKLERİN değil, bütün esir milletlerin hürriyetini savunuyorduk.O günlerde en büyük hayalimiz öncelikle bütün Türker’in bağımsızlığıydı.

TÜRKCÜLÜK ve TURANCILIK fikri ZİYA GÖKALP tarafından geliştirilmiş bir ideolojidir.Ziya GÖKALP

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN

VATAN BÜYÜK VE MÜEBBED BİR ÜLKEDİR TURAN

Dizeleriyle TURAN tarifini yapmıştır. NİHAL ATSIZ ise TÜKLER’ İN KIZIL ELMASI

 Olan TURAN için;

‘YÜZ PARALIK KURŞUNLA GİDER HAYAT DEDİĞİN;

TANRI YOLU UZAKTIR,ERKEN KALK SIKI GİYİN.

YAZIK,BÜTÜN ÖMRÜNCE O KADAR ÖZLEDİĞİN

GÜZEL KIZILELMAN’A VARMADAN ÖLECEKSİN.’ dizeleriyle kavuşmadan ölünecek bir sevgilinin acısını tarif etmiştir.  

Bu konuya nerden geldik diyeceksiniz.23 ŞUBAT 2021 tarihin de ANKARA da üç ÜLKENİN DIŞİŞLERİ BAKANLARI bir araya geldi. Basın ve kamuoyun da fazla yankı bulamayan bu toplantı AZERBEYCAN, TÜRKMENİSTAN ve TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLARI arasında yapıldı. Toplantı sonrası Ülkeler arasın da bundan sonra yapılacak işbirliği hakkın da, her Bakan kendi dilin de açıklama da bulundu. Hepsi aynı dili konuştular. Yani TÜRKÇE.Biz böyle bir hayalin peşinden giderek yetiştik. Bilyorum’ki yakın bir zaman da bu birlikteliğe KAZAKİSTAN,KIRGIZİSTAN,ÖZBEKİSTAN gibi diğer TÜRK DEVLETLERİ de katılacaklar. Bizim gibi ‘BÜTÜN TÜRKLER BİR ORDU KATILMAYAN KAÇAKTIR,YASAMIZ DA YAZILI HARPTEN KAÇAN ALÇAKTIR ’dizeleriyle büyümüş TÜRKÇÜ ve TURANCI bir nesil için göz yaşartıcı bir başlangıçtır. Kim sebep olduysa, kimin emeği geçtiyse hepsinden Allah razı olsun. Tanrı bütün günahlarını affetsin. Bu günleri göremeyen ZİYA GÖKALP,NİHAL ATSIZ, ALPASLAN TÜRKEŞ,MUSTAFA KEMAL ATATÜRK gibi TÜRKÇÜ,TURANCI bütün ATALARIMIZIN RUHU ŞAD OLSUN,

Sağlıklı günler dileğiyle….    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İbrahim Kardaș 2021-03-02 19:06:00

Sayın Özkök eğer sizin deyiminiz ile sayın Recep Tayyip Erdoğan da iyi bir Saadet partili olması gerekmez mi? Ne de olsa rahmetli Erbakan hocamızın yanında yetişti!!!!!!!!!!