Yüksek enflasyon, dövize endeksli inşaat malzemesi tedariki, yabancılara konut satışı ve daha birçok nedenle ev kiraları son bir yılda yüzde 100'den fazla arttı.

Yaşanan enflasyon krizi nedeniyle vatandaşın asgari maaşı erirken ev sahibi ve kiracılar arasında da gerilim ve tartışmalar artmaya başladı.

Çoğu zaman sonu ölümle biten tartışmalara Diyanet İşleri Başkanlığı da dahil oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 15 Eylül 2023 tarihli ve "Ahîlik: Dürüstlük ve Merhameti Ticarete Hâkim Kılmak" konulu Cuma hutbesinde ev sahipleri merhamete, kiracılar da insaflı olmaya davet edildi.

Hutbede, "Mümin, servet ve malın esiri olamaz. Rızkına kimsenin hakkını bulaştıramaz. Kendisinin ve ailesinin boğazından haram lokma geçiremez. Mümin, daha fazla kazanç elde etmek için temel ihtiyaç maddelerini stoklayamaz. Arz talep dengesini bozarak bir malı değerinden fazlaya satamaz. İnsanların zorunlu ihtiyacı olan ev ve işyerini boş bırakıp fiyatları yükseltemez. Merhametli bir ev sahibi, kiracısının da bir aile geçindirdiğini unutmaz. İnsaflı bir kiracı da kasıtlı olarak ev sahibini mağdur edemez. Sevgili Peygamberimiz (sas)’in hadis-i şerifine göre kimseye kasten zarar verilemez; zarara, zararla karşılık da verilemez. İslam’a göre bir kişinin canına, malına ve haysiyetine zarar vermek haramdır ve büyük günahlardandır." denildi.