120. yılında İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri çalıştayı düzenlendi

Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi tarafından “120. Yılında İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Çalıştayı” düzenlendi.

120. yılında İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri çalıştayı düzenlendi

Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi tarafından “120. Yılında İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Çalıştayı” düzenlendi.

23 Aralık 2020 Çarşamba 11:47
120. yılında İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri çalıştayı düzenlendi

Çalıştay, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Bostancı’nın koordinesinde Sakarya Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü tarafından konseyin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın açılış konuşmalarını yaptığı çalıştay, iki oturum hâlinde gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ilahiyat fakültelerinin Kur’an ve sünnet çizgisinde en güzel şekilde din eğitimi vermeye, ilim üretmeye yönelik büyük çalışmalar yaptığını ifade etti. Diyanet İşleri Başkanlığının (DİB) ilahiyat ve İslami ilimler fakülteleri ile işbirliğine büyük önem verdiğini belirten Prof. Erbaş, “Hamdolsun ilahiyat ve İslami ilimler fakülteleriyle önemli imkânlara sahibiz. Bu imkânları iyi değerlendirmek adına ortak çalışmaları geliştirmeli ve güçlendirmeliyiz” dedi.

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da konuşmasında Türkiye’de din eğitimi ve öğretimi faaliyetlerini yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı, ilahiyat fakülteleri ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olmak üzere üç kurum olduğunu belirterek, “Bu kurumlar arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ülkemizdeki din eğitimin kalitesine doğrudan etki edecektir” dedi.

Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş da yaptığı açılış konuşmasında, “İlahiyat ve İslami ilimler fakülteleri ülkemizde en yüksek seviyede din eğitimi veren kurumlardır. İlahiyat ve İslami ilimler fakültelerimiz sadece DİB ve MEB’nın insan kaynaklarına hizmet etmemekte, aynı zamanda araştırma, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını yürütmekte, sahih İslam anlayışına katkıda bulunmak adına ciddi eserler te’lif etmektedir. Milletimizin din ve kültür hayatının şekillenmesinde ilahiyat ve İslami ilimler fakültelerimizin büyük katkısı vardır” dedi.

İki oturum hâlinde gerçekleştirilen çalıştayın ilk oturumunun başkanlığını Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman yaptı. Bu oturumun ilk tebliği Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz tarafından “Osmanlı’dan Günümüze İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinin Tarihi” başlığıyla sunuldu. 1900’den günümüze fakültelerin geçirdiği değişimlerin özetlendiği tebliğ Prof. Dr. Cağfer Karadaş, Prof. Dr. M. Şevki Aydın ve Prof. Dr. Mithat Eser tarafından müzakere edildi.

“İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinin Toplumun Dini Hayatındaki Yeri” başlıklı tebliğ ise Prof. Dr. İhsan Çapçıoğlu tarafından sunuldu. Sorunların ya da ihtiyaçların doğru ve sağlıklı dini bilgilerle karşılanmadığında, ihtiyaç sahiplerinin bu ihtiyaçlarını ulaşabildikleri en kolay şekilde çözme yoluna gittiğinin ifade edildiği tebliğde, fakültelerin mevcut ve muhtemel işlevleri üzerinde duruldu. Tebliğin müzakeresi Prof. Dr. Vejdi Bilgin, Prof. Dr. Atilla Arkan ve Prof. Dr. Şehmus Demir tarafından yapıldı.

Son Güncelleme: 23.12.2020 12:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.