E-ticaretin düzenlenmesine yönelik kanun dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yasaya göre; net işlem hacmi 10 milyar liranın ve iptal ile iadeler hariç işlem sayısı 100 bin adedin üzerinde olan e-ticaret aracı hizmet sağlayıcı (pazaryerleri), 1 Ocak 2025’e kadar lisans alacak ve lisansını yenileyecek. Lisans ücretleri işlem hacmine göre on binde 3’ü ile yüzde 25’i arasında değişecek.

KISITLAMA YAPAMAYACAK

Yasayla e-ticaret pazaryerlerine yükümlülükler getirildi. Bunlar şöyle;

Hizmet sağlayıcıları, kendisinin veya ekonomik bütünlük içinde bulunduğu kişilerin markalarını taşıyan malları satışa sunamayacak aracılık edemeyecek. Satıcıların verilerini diğer e-ticaret yerlerine bedelsiz taşımasına imkan sunacak.

Pazaryerleri, satıcıların alternatif kanallardan aynı ya da farklı fiyattan mal veya hizmet sunmasını ya da reklam yapmasını kısıtlayamayacak, herhangi bir kişiden mal veya hizmet teminine zorlayamayacak.

Elektrikte maliyetler yüzde 500 arttı! Elektrikte maliyetler yüzde 500 arttı!

Kendi satışları dışında kargo taşımacılığı faaliyetinde bulunamayacaklar. Pazaryerleri, satıcılar tarafından sunulan içeriğin hukuka aykırı olduğundan haberdar olması halinde, bu içeriği gecikmeksizin yayımdan kaldırarak hususu ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bildirecek. Haksız ticari uygulamada bulunanlara 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

Satıcılara ödemeler, siparişin alıcıya ulaştığı tarihten itibaren 5 iş günü içinde eksiksiz yapılacak.