Dolar bugün 16 liraya yaklaştıktan sonra sert bir düşüşle 15,75'lere kadar geriledi. Stratejist Rıdvan Baştürk, 'Kurda 16.10 bölgesi geçilirse TL üzerindeki baskı artabilir' tespitinde bulundu.

Uzaktan banka müşterisi olanların sayısında büyük artış Uzaktan banka müşterisi olanların sayısında büyük artış

Stratejist Rıdvan Baştürk, "Süper Bono denilen detaylarını henüz bilmediğimiz bir konu var. Bu ürün insanları enflasyona karşı mı koruyacak yoksa düşük getirili uzun vadeli bir yatırım aracı mı olacak soruları henüz bilinmiyor." dedi.

Baştürk, insanları enflasyona karşı koruyacak bir ürün olacaksa TÜİK’in açıklayacağı verilerin burada daha tartışılır hale geleceğini ifade ederek, "Aynı zamanda enflasyonun en az 3-5 puan üzerinde bir getirisi olmalı ki cazip olsun. Bu aşamada mevcut enflasyona göre minimum %75 faiz nereden ve nasıl karşılanacak sorularının cevapları önemli olacaktır. Veya kur korumalı mevduattan çıkıp bu tarafa bir yığılma olursa dövizdeki yükselişler daha da mı hızlanacak gibi sorular sorulacaktır. Bu nedenle şimdilik bu konuyu kenarda bırakıyorum." diye konuştu.

DOLARDAKİ GERİLEME KAR SATIŞI MI?

Nisan ayı boyunca yatay seyreden dolar kurunun hızlı bir yükselişle 16 seviyesine geldiğini ve bu bölgeden gelen kısmi kar satışı ile gerilediğini ileten Rıdvan Baştürk, "Bugünkü düşüşte dolar endeksinde yaşanan baskının etkili olduğunu düşünüyorum. Dolar endeksinde günlük bazda yaşana %1’e yakın düşüş nedeniyle kurda da kar satışları yaşandı." dedi.

Fed'in bu yıl faiz artırmaya devam edeceğini ve piyasadan para çekeceğini hatırlatan Baştürk, değerlendirmesinde şunları söyledi:

"Kısacası piyasalar daha az doları daha yüksek maliyetle bulabilecek. Bu durum dış borçlanması yüksek olan bizim gibi ülkeler için yüksek maliyet demektir. İç tarafa baktığımızda ise resmi enflasyonun %70 seviyesinde olduğunu biliyoruz. Yapılan son zamlar ve gelecek aylarda beklenen zamlar neticesinde enflasyon yükselmeye devam edecektir. Bu durum TL için kırılganlık yaratıyor. Çünkü reel getiri negatif tarafta artmaya devam ediyor. KKM, Süper Bono gibi alışılmadık, bilinmeyeni çok olan ürünlerin etkisi kısa vadeli kalacaktır. Orta-uzun vadede TL’deki kırılganlığın azalması için para politikasında majör değişimler gerekiyor.

İşin teknik kısmına baktığımızda ise günlük grafiklerde izlediğimiz yukarı yönde trendin direnç bölgesi 16.00/16.10 bölgesinde yer alıyor. Bu bölge geçilmediği sürece yükselişler zayıf kalacaktır. Geri çekilmelerde ise trend desteği olan 15.00 üzerinde kalındığı sürece görünümde önemli bir değişim olmayacaktır. Kurda 16.10 bölgesi geçilirse TL üzerindeki baskı artabilir."