"Herkes İçin Daha Yeşil Bir Gelecek Projesi", Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) Şehir Eşleştirme-Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Programı II (TTGSII) kapsamında Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ve Yunusemre Belediyesi heyeti, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da incelemelerde bulundu.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ve Yunusemre Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen projeye Mislata Belediyesi (İspanya) Valencia Ticaret ve Sanayi Odası (İspanya) ortaklık ediyor. Yaklaşık 4 milyon TL tutarlı projenin inceleme ayağında heyet, Amsterdam ve Rotterdam’da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Gelecek nesillere çevre bilincinin aşılanması, suyun bilinçli kullanılması büyük önem arz ettiği proje kapsamında Manisa ile benzer sanayi yapısı ve nüfus yoğunluğu, iklim değişikliği ve şehirleşme etkileri yaşayan Mislata Belediyesi (İspanya) ile Valensiya Ticaret ve Sanayi Odası proje ortaklığı kurulan ekip, bu konuda Avrupa’da en iyi uygulama örneklerinin yer aldığı Amsterdam’da inceleme yaparak, iyi uygulamaları yerinde görme fırsatı buldular. Şehir Plancısı ve Sürdürülebilir Amsterdam Kurucusu Cornelia Dinca rehberliğinde Amsterdam’daki yeşil enerji modellerini inceleyen heyet bu modellerin diğer şehirlerde uygulanabilirliği noktasında bilgi aldılar.

Ziyaretin ikinci gününde ise heyet Hollanda Türkiye Ticaret Odası Derneği ve Rotterdam Ticaret Odası ile görüşmelerde bulundular. Hollanda Türkiye Ticaret Odası Derneği Kurucu Başkanı Ethem Emre ve Yönetim Kurulu Üyesi Fred Van Der Weijde tarafından yeşil dönüşüm, akıllı şehirler, gri su gibi birçok konuda yaklaşık bir saat sunum yapıldı. Sunumda anlatılan modellerin Türkiye’ye uyumu konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Hollanda-Türkiye Ticaret Odası Derneği ziyaretinin ardından Rotterdam Ticaret Odası’nı ziyaret eden heyet, oda yöneticisi Cor Bekker rehberliğinde Rotterdam şehrinin ve Hollanda’nın sürdürülebilir enerji politikası hakkında detaylı bilgi aldı.

Hollanda inceleme gezisine; Manisa Ticaret ve Sanayi Odasını temsilen yönetim kurulu başkan yardımcısı Çağrı Tuatay, yönetim kurulu muhasip üyesi Mehmet Baki Kılıç, yönetim kurulu üyeleri Hüseyin Bezci, Necdet Özgürler, meclis başkan yardımcısı Gencay Esendağ, proje ve iş geliştirme koordinatörü Mehmet Can Çakar, basın danışmanı Gökhan Aytaç, Yunusemre Belediyesini temsilen özel kalem müdürü Seyit Ali Özmen, proje sorumluları Selma Oruç, Ahmet Sarıgül ve Mislata Belediyesi (İspanya), Valencia Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri katılım sağladı.

Kaynak: iha