Haber: Rabia Uçar

Türkiye genelinde 1 Eylül’de av yasağının sona ermesiyle beraber balıkçılar denize açıldı. Yeni sezonun İlk balıkları avlandı. Yasağın kalkmasıyla mavi sulara açılan Sakaryalı balıkçılar ağlarına ilk gün bolca hamsi takıldığını belirterek sezonun ilk balıklarını satmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

HAMSİ BOLLUĞU VAR

15 yaşından beri balıkçılık yaptığını söyleyen Sakaryalı Orhan Bahadır, balık fiyatlarının geçen yıla göre çok iyi olduğunu belirterek özellikle hamsilerin bu yıl çok fazla olduğunu vurguladı. Bahadır, “15 yaşımdan beri balıkçılık yapıyorum. Fiyatlarımız geçen yıla göre çok iyi. Geçen sene olan hamsilerin hepsi çok küçüktü, ama bu sene çok daha fazla iyi. Her çeşit balığı satıyoruz ama hamsi bolluğu bu sene daha iyi” dedi.

BOYUTA GÖRE FİYAT DEĞİŞİYOR

Balıkçı Orhan Bahadır, “Görünen o ki hamsi bu sene 50 liradan aşağıya düşmeyecek. Vatandaşlarımız geçen sene hamsinin küçüklüğünden şikâyetçiydi. Bu sene hiçbir vatandaşımız bu hamsilerden şikâyette bulunamayacak. Boyutları ve tazelikleri çok güzel. Hepsi sudan çıkıyor bize taze taze geliyor. Müşterilerimiz bu sene ağız tadıyla çok güzel bir hamsi yiyecek. İstavrit, mezgit, barbun ve diğer balıklar da günlük ve taze geliyor. Balığın şekli ve boyutuna göre fiyatları değişiyor. İstavritin bugünkü fiyatı 70 liradan başlıyor ancak yarınki fiyatı değişebilir. Balık az çıkarsa fiyat yükselir. Çok çıkarsa fiyat aşağı düşer” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞ HAMSİYİ ÖZLEMİŞ”

Balık fiyatları konusunda hiçbir tepki almadığını belirten Bahadır fiyatların makul olduğunu söyleyerek, “Fiyat konusunda vatandaşımızdan tepki gelmiyor, alıyorlar balıkları. Malum hayat şartları belli bunu bizim bildiğimiz gibi vatandaşlarımız da biliyor. Gönül ister ki bu hamsileri 50 liraya değil de 25-30 liraya satalım. Bütün insanımız da olabildiğince almaya çalışsın hamsileri. Ama hayat şartları ortada. 1 Eylülde tezgâhları açtığımızda çok iyiydi satışlar. Vatandaşlarımız hamsiyi özlemiş onu gördük. O gün erkenden hamsilerimiz bitti” diye konuştu.

“PALAMUT 3-4 SENEDE BİR GELİR”

40 yıldır balıkçılık yaptığını söyleyen Sakaryalı Balıkçı Selçuk Bıyıklı da hamsinin bu sene çok olduğunu ve talebin arttığını belirterek, “40 yıldır balıkçılık yapıyorum. Bu sene hamsi sezonu, palamut pek fazla olmayacak ama istavrit, çinekop, mezgit, barbun ve hamsi bu sene geliyor. Balıkların fiyatı bu yıl gayet normal. Vatandaş balık almayı istiyor ve alıyor. Fiyatlar onlara çok gelmiyor,  bizde geçinebiliyoruz. Palamut 3-4 sende bir fazla gelir ondan sonra da azalıyor” dedi.

“BİZ MUTLUYUZ VATANDAŞ DA MUTLU”

Balıkçı Hakan Doğan ise hava sıcaklıklarından dolayı satışların normal seyrinde olduğunu belirterek, “Balık sezonu açılalı 3 gün oldu. Havaların sıcaklığından dolayı balıklar çok çıkmıyor. Satışlarımız normal seyrinde şu an. Havaların sıcak olmasıyla insanlar biraz da uzak kalıyor. Havalar serinleyince bereket daha da artacak.  Geçen yıla göre fiyatlar arasında çok fark yok. Fiyatlar olması gerektiği gibi. Biz geçen sene hamsiyi 50 liraya satıyorduk bu sende 50 liraya satıyoruz. Biz normalde hamsinin başlangıç fiyatını 100 lira olarak düşündük ama şuan bolluk olduğu için o fiyata gerek kalmadı. Bu sene kesinlikle hamsi sezonu, palamut çok olmaz diye düşünüyoruz. Biz mutluyuz, vatandaş mutlu inşallah bu şekilde devam eder” ifadelerini kullandı.

SELÇUK BIYIKLI-1ORHAN BAHADIR-1HAKAN DOĞAN-1