“MHP KADİM BİR ORGANİZASYON”

Yaklaşan İl kongresinde karşısında bir rakibin olmayacağını ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de kendisinin İl Başkanı olması konusunda görüş bildirdiğini söyleyen Alkaş; “MHP siyasi bir partidir ama gelenekleri ve geçmişi olan çok kadim bir organizasyon.  Milliyetçi ülkücü hareketin siyasi organizasyonu. Konjonktüre göre, duruma göre genel merkezimiz bir kongre stratejisi belirler. Bu strateji geçmişte çok adaylı şekilde olmuştur. Bazen tek adaylı olmuştur. Son sistemde Genel Başkanımız ülkenin içinde bulunduğu durumu ve Cumhur İttifakının hassasiyetini göz önüne alarak tek adaylı kongreleri uygun görmüştür. Biz de her ilçede bir konsensüs sağlayarak adaylarımızı belirledik. Tek adayı belirlerken, her ilçede ve ilde partimizin delegeleriyle, partimizin önde gelenleriyle, geçmiş dönem ilçe başkanlarımızla ve partimize emek vermiş kişilerle bir ortak masa etrafında buluşup, partimizi kim daha ileri götürebilir düşüncesini masaya yatırdık ve her ilçede ortak aday çıkardık. İl kongresinde de bu konsensüs şahsımın ortak aday olmasında karar kıldı. Genel Başkanımızın da bu yönde bir görüşü söz konusu. Şuan için tek adayla kongre sürecimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“ÖNCE TÜRKİYE, ÖNCE SAKARYA”

MHP’nin her zaman ülke çıkarlarını ön planda tutan bir parti olduğunu belirten İl Başkanı Oğuz Alkaş; “Mayıs seçimlerinde MHP Sakarya Teşkilatı olarak çok efektif ve verimli bir çalışma sistemi ile çalıştık. Gerçekten Sakarya’nın her yerine basan, her yerini ilmek ilmek işleyen bir sistemle arkadaşlarımız Sakarya’nın her yerini dolaştılar. Bu süreç aday adaylığı, adaylık ve seçim dönemi boyunca İlçe teşkilatlarımız ve seçim koordinasyon merkezimiz önderliğinde bu şekilde devam etti. Sakarya özelinde temas etmediğimiz kimse kalmadı diyebilirim. Bunun neticesinde Sakaryalı hemşehrilerimizin teveccühü olarak yüzde 12.02 gibi bir oy aldık. Bizde vatandaşımızın tercihine saygılıyız ve bu teveccühlerine mazhar olmak için çalışıyoruz.

Yerel seçim süreci, genel seçim sürecinin hemen akabinde başlamış durumda. Genel seçim biter bitmez teşkilatlarımız bu hususta harekete geçmiştir. Gerek il gerekse ilçeler olarak Genel Başkanımızın talimatları üzerine çalışmalarımıza başlamış durumdayız. Bir Cumhur ittifakı söz konusu. Bu ittifak çerçevesinde Sakarya’da Taraklı’da MHP adayı çıkararak, diğer ilçelerde de AK Parti adaylarını destekleyerek bir kampanya yürütmüştük. Henüz Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Genel Başkanımız arasında görüşmeler devam ediyor. Bunun neticesinde sonuç ne olursa olsun bizde MHP Sakarya Teşkilatı olarak Sayın Genel Başkanımızın talimatını en üst düzeyde icracısı olacağız. Bu karar ittifakta olabilir, bağımsız da çıkabilir. Bizim için bir önemi yok. Biz önce Türkiye diyen bir hareketiz. Önce ülkemin, önce Sakarya’nın menfaatleri diyen bir hareketiz. Parti merkezimiz nasıl takdir ederse bizde bu doğrultuda çalışmalarımıza duraksamadan devam edeceğiz” dedi.

“MHP KURUMSAL BİR SİYASİ PARTİ”

Seçime genel seçimde olduğu gibi bağımsız listelerden mi girilecek sorumuza Alkaş; “Biz kurumsal bir siyasi partiyiz. Geçtiğimiz seçimde siyasi partiler kanunu buna imkan vermemişti. Kanun düzenlemesi gerekiyordu. Bu yüzden bizim meclis üyelerimiz AK Parti üzerinden seçime girdiler. Daha sonrasında istifa edip her ilçede herkes kendi meclis grubunu kurdu. Şimdi yapılan değişiklikle biz MHP üzerinden bir seçim kampanyası yürüteceğiz. Henüz ayrı ayrı listelerden mi yoksa birlikte mi gireceğimiz henüz belli olmadığından bir şey söylemekte zor. Fakat sonuç netleştiği zaman bu konuları huzura kavuşturabiliriz” sözleriyle yanıt verdi.

“HİÇ KİMSEYLE GÖRÜŞMEDİK”

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla bazı isimlerin ortaya atıldığını ve özellikle Erenler Belediyesi için MHP’nin bir isteği olduğu kulis haberlerine Alkaş, “Kimseye angaje olmamız söz konusu olamaz” şeklinde yanıt verdi. Alkaş; “Dediğimiz gibi Genel Başkanımızdan henüz bir talimat gelmedi.  Bizlerin de bu konuda  bir yorum yapmamız mümkün değil. Piyasada kulis mahiyetinde dolaşan haberlerin de gerçek dışı olduğunu söylemek istiyorum. Biz hiçbir siyasi partiyle, hiçbir aday adayıyla veya hiçbir şahısla görüşme yapmış değiliz. Bunu net olarak söyleyebilirim çünkü bu bizim ahlakımıza ve prensiplerimize yakışmaz. Bizde önce sistem ortaya konulur. Sonrasında Genel Başkanımızın verdiği talimat çerçevesinde görüşmelerimizi gerçekleştiririz. Herhangi bir şekilde hiçbir adaya, hiçbir şahsa angaje olmamız söz konusu olamaz. Hiçbir şahısla herhangi bir görüşmemiz olmamıştır. Serkan Beyin verdiği beyanat kişisel bir beyanattır. Kendisini bağlar. Genel Başkanımızın ortaya koyduğu bir hedef var. Bizim de hedefimiz budur. Hedefimiz Türkiye genelinde mevcut belediyelerimizi elimizde tutmak ve yenilerini eklemek. Bunu her yerde açık ve net söyleyebilirim. Bu Sakarya’da da böyle. Mevcut belediyelerimizi elimizde tutup üzerine yeni belediyeler eklemek istiyoruz. Tabi bu Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Genel Başkanımızın görüşmeleri sonrası netlik kazanacak bir durumdur. Bizim şahsi olarak burada oturup AK Parti ile bir masa etrafında bu konuları konuşmamız söz konusu değildir. Ortalıkta böyle bir algı da var çünkü, böyle bir şeyin olmadığının altını çizmek isterim” dedi.

“YAPI MUAYENE SİSTEMİ GELMELİ”

Sakarya’nın başlıca sorununun deprem ve depreme hazırlık olduğunu belirten Alkaş; “Genellikle Belediye Meclislerinde bu durum üzerinde çok duruyoruz. Bizde kurumsal yapı olarak, Sakarya’nın orta hasarlı sorununun mutlaka çözülmesi gerekiyor. Belediyeler bazı adımlar attı, bazı yıkımlar yapıldı ama tabi bütçenin verdiği olanaksızlıklar da karşımıza çıkıyor. Belli başlı konutların hala orta hasarlı olarak şehrin merkezinde olduğunu biliyoruz. Bu konutlarla ilgili gerek belediye meclisleri olsun gerekse diğer platformlarda ilgililere gereğinin yapılmasını iletiyoruz. Deprem hazırlığı Sakarya’nın bir numaralı sorunudur. Özellikle şehir merkezinde 99 depreminde hafif hasar almış, güçlendirilmiş yapıların dahi tekrar gözden geçirilmesi gerektiği, bu yapılarda oturanların da sadece işi devlete ve belediyelere bırakmayıp kendilerinin de bir inisiyatif almaları gerektiğini her platformda söylüyoruz. Burada İnsan hayatı söz konusu. İnsanlar önce kendi güvenliklerini düşünmek zorunda. Belediye meclislerine verdiğimiz soru önergeleri var. Belediyeleri aşan konular da var. Bunları da Sayın Grup başkan vekilimiz Ankara’da dile getiriyor.

Bizim teklifimiz aynı araç muayenelerinde olduğu gibi yapı muayene sisteminin getirilmesini ve belli periyotlarda yapıların muayeneden geçirilmesini ve ruhsatlandırmanın tekrar gözden geçirilmesiydi. Bu konuda bir kamu oyu oluşmasını istiyoruz. Sakarya’da 10 yılda bir yapıların karot alınmak suretiyle yeniden gözden geçirilmesi bizim önemli bir projemizdir ve her platformda dile getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÖNEMLİ PROJELERİMİZ VAR”

Sakarya için önemli projelerinin olduğunu belirten Alkaş; “Trafik sorunu bizimde takipte olduğumuz ve çözümü için uğraştığımız sorunlardan biri. Tunatan Kavşağının altından bir girişin daha yapılması projemiz var. Tabii bu projeler biraz da sermaye gerektiren, kolay olmayan projeler.

Bir diğer projemiz de Serdivan Tepe mevkiinde bir teleferik projesi. Biz her seçimden önce projelerimizi açıklıyor ve vatandaşlarımıza bunlar taahhüt ediyoruz” dedi.

“KONUNUN EN YAKIN TAKİPÇİSİYİZ”

Altay Tankının Sakarya’dan alınıp Ankara’ya verilmesini değerlendiren Alkaş; “Bu konu yakından takip ettiğimiz bir husus fakat konunun içeriği ile ilgili yetkili ağızlardan detaylı bilgi almadan bir görüş belirtmenin uygun olmayacağı kanaatindeyiz. Devletimizin bu konuda ciddi bir planlama dahilinde hareket ettiğini biliyoruz Gerek Sayın Grup Başkanvekilimiz Ankara’da gerekse de biz bu konunun en yakın takipçisiyiz. Ama fabrikanın katara satıldığı yalanı ile aylarca kamuoyunu yanlış bilgilendirip manipüle edenlere bu soruyu sormak lazım diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.