Belediye Başkanlarının Maaşları

Belediye başkanlarının aldığı maaş, yönettikleri belediyenin nüfus büyüklüğüne bağlı olarak değişiyor. Memur maaş zamlarıyla 6 ayda bir artan bu maaşlar, belirli göstergelere göre hesaplanıyor. Örneğin, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehir belediye başkanları yaklaşık 176.735 TL, daha küçük nüfuslu belediyelerde bu rakam düşüyor. Nüfusu 10.000’e kadar olan yerlerde belediye başkanları 54.996 TL maaş alıyor.

Muhtarların Maaşları

Muhtarların maaşları ise belirlenen bir göstergeye göre hesaplanıyor ve eğer bu gösterge net asgari ücretin altında kalırsa, maaşlar net asgari ücrete tamamlanıyor. 2024 yılının ilk yarısında muhtar maaşları 11.223 TL olarak belirlenmiş, ancak net asgari ücret olan 17.002 TL’ye tamamlanarak ödenecek.

Vergi ve Kesintiler

Brüt maaşlardan önce sosyal sigorta primi kesintisi yapılıyor. Ardından kalan tutar üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi alınıyor. 2024 yılı için belirlenen gelir vergisi dilimleri, kazançların büyüklüğüne göre yüzde 15 ile 35 arasında değişiyor.

Emekli Muhtarlar

Emekli muhtarlar, emekli aylıkları kesilmeksizin muhtarlık görevlerine devam edebilirken, emeklilikleri gelmemiş olan muhtarların sosyal sigorta primleri İçişleri Bakanlığı tarafından yatırılıyor. Bu durum, muhtarlık sürelerinin emekliliklerine sayılmasını sağlıyor.

Sonuç olarak, Türkiye'deki yerel yöneticilerin maaşları, görev yaptıkları yerin nüfusuna, yasal düzenlemelere ve ekonomik koşullara göre değişkenlik gösteriyor.

Editör: Serkan Çağlar