ARTCONTACT İstanbul tarafından “Kurum Onur Ödülü”ne layık görülen ASAŞSANAT tarafından üretilen sanat eserleri, 1-5 Haziran tarihlerinde Yenikapı’da yer alan Avrasya Sanat ve Gösteri Merkezi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşları arasında bulunan, ISO 500 2020 listesinde 63. Sıraya yükselen ASAŞ’ın 2015 senesinde hayata geçirdiği ASAŞSANAT Atölyesi’nde yapılan eserler, ATİS Fuarcılık tarafından düzenlenen ARTCONTACT İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nda sergilenmeye başlandı.

ASAŞSANAT’a ait 18 eserin sergilendiği fuar, 1-5 Haziran tarihleri arasında Avrasya Sanat ve Gösteri Merkezi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Yerli-yabancı binden fazla sanatçının ve yüzü aşkın galerinin katıldığı ARTCONTACT İstanbul’un açılışı Blue Jazz Band konseri ile gerçekleşti. Düzenlenen ödül töreninde ASAŞSANAT “Kurum Onur Ödülü”ne layık görülürken “Sanatçı Onur Ödülü” İbrahim Balaban’a, “Sanata Katkı Onur Ödülü” Bedri Baykam’a verildi.

ASAŞSANAT, sanata ve alüminyum heykel üretimi yapmak isteyen öğrencilere, genç ve profesyonel sanatçılara verdiği destek sebebi ile “Kurum Onur Ödülü”ne layık görüldü. Ödülü ASAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Safa Bayar Yavuz teslim aldı. Yavuz, ödül gecesinde gerçekleştirdiği konuşmada sanat ve sanatçıların önemini değinerek, kurum olarak her desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

5 gün boyunca ziyarete açık olacak fuar, yaklaşık beş bin eseri meraklıları ile buluşturacak. Hem iç hem de dış mekanda sergilenen farklı boyut ve tekniklerin kullanıldığı eserler saat 10:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşinin de açılışına katılarak ziyaret ettiği fuar, Covid-19 önlemleri kapsamında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Sergilenen Eserler Hk.

Tüm yapım aşamaları ASAŞSANAT Atölye’sinde gerçekleşen 18 eser:

Aslan Solmuş – İsimsiz

Kazım Karakaya – Savaşçılar Serisi

Aleksey Dmitriev – Düşünce Akışı

Basri Erdem – Anadoludan Esintiler

Çiğdem Öz – Baykuş

Çiğdem Öz – İsimsiz

Çiğdem Öz – Yumurta

Hakan Bilal Karakaya – Huvel Bâki 1 ve 2

Hakan Bilal Karakaya – Alem-i Mülk

Eti Bahar – Düğümler

Bahadır Çolak – Yıldız Geçidi

Süleyman Saim Tekcan – Döngüsel Seyir

Furkan Depeli – Be-It

Özgür Mehmet Sakallı – Hayat Ağacı

Bisiklet yollarında bayram temizliği Bisiklet yollarında bayram temizliği

Hakan Çınar – Biliş

Mert Ege Köse- Geometric Explanation

Özgür Mehmet Sakallı - İsimsiz

ASAŞ Hakkında

1990 yılında kurulan ASAŞ, bugün Akyazı, Sakarya bölgesinde yer alan son teknoloji ile donatılmış 5 üretim tesisi ve 2600’den fazla çalışanıyla Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşları arasında yer alıyor. Sektörün bakanlık onaylı ilk Ar-Ge merkezine de sahip olan ASAŞ, üretim alanındaki tecrübesini tasarım ve Ür-Ge çalışmalarıyla sürekli geliştirerek sektöre birçok sektör için yenilikçi ürünler sunuyor. ASAŞ, alüminyum profil, kompozit panel, alüminyum yassı mamul, PVC kapı ve pencere sistemleri, alüminyum bayrak ve aydınlatma direkleri, alüminyum kapı, pencere ve giydirme cephe sistemleri, panjur sistemleri, garaj kapıları ve motor kontrol sistemleri alanında zengin bir ürün yelpazesine sahip. Bugün 90’ı aşkın ülkeye ihracat yapan ve kuruluşundan bu yana istikrarlı büyümesini sürdüren ASAŞ, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 listesinde de 63’üncü sırada yer alıyor.

ASAŞSANAT Hakkında

ASAŞSANAT 2015 yılında “sanayi ve sanatın buluşması” mottosuyla toplumun gelişiminde sanatın oynadığı önemli rolün bilinciyle, sanata verdiği desteği geliştirerek bir çatı altında toplamak amacıyla ASAŞ tarafından kurulmuştur. Sanatçıları, akademisyenleri, öğrencileri bir araya getirerek karşılıklı sinerjiyle öğrenme, tasarlama ve üretim süreçlerini desteklemek amacıyla ASAŞSANAT bünyesinde projeler gerçekleştirilmektedir.

“Sanat Üretim Merkezi” olarak konumlandırılan ASAŞSANAT bünyesinde sanatçılara; 2.500’den fazla kişinin çalıştığı, 923.000 m² alan üzerine kurulu, 300.000m² kapalı alana sahip son teknolojiye sahip ekipmanlarla donatılmış ASAŞ Üretim Tesislerinin tüm imkânları açılarak, eser üretimi için güçlü bir üretim ve ARGE desteği de sağlanmaktadır. Ayrıca ASAŞSANAT için özel olarak kurulan döküm atölyesi bünyesinde büyük boyutta eser üretimi de gerçekleştirilebilmektedir. Profesyonel sanatçı ve tasarımcılara eserlerini üretebilmeleri için profesyonel atölye hizmeti ve artizan desteği sağlanmaktadır.

ASAŞSANAT, 2021 yılı itibariyle toplamda 2.400 m²’lik bir kapalı alanda hizmet vermekte olup 1.200m²’lik ASAŞSANAT Galerisi’nde sanatçılar için çalışma odaları, workshop alanları, galeri mekanları, kütüphane ve toplantı odaları mevcut olup diğer 1200m²’lik alanda ise modelhane, dökümhane, kaynak atölyesi, kumlama bölümü, yüzey işlem bölümü ve taş yontu atölyeleri yer almaktadır. Ayrıca ASAŞSANAT yerleşkesi içinde yaklaşık 3.500m²’lik açık alanda ziyaretçilere de açık olan “Heykel Park” bulunmaktadır.