Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce uygulanan “Coğrafi İşaretli Ardahan Çiçek Balı’nın ve Kafkas Arısı’nın Korunması ve Geliştirilmesi Projesi” kapsamında arı yetiştiriciliği kursunu tamamlayan kursiyerlere kovan ve arıcılık malzemesi dağıtım programına katıldı.

Kursu tamamlayan ve halihazırda üretim yapan 14 yetiştiriciye malzemelerini teslim eden Ardahan Valisi Hayrettin Çiçek, “İlimizde 14 işletmede Coğrafi İşaretli Ardahan Çiçek Balı üretimi yapan yetiştiricilerimizin organik ve coğrafi işaretli bal üretmelerini devamlı hale getirmenin yanında, balımızın pazar payını koruyarak katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Bu proje ile organik bal konusunda tüketicilerde ve üreticilerde bilinç ve farkındalık oluşturulması, Coğrafi İşaretli Ardahan Çiçek Balının organik tarım çerçevesinde görünürlük ve pazarlama imkanlarının oluşmasını sağlamak, aynı zamanda gençlerin de arı yetiştiriciliği alanına olan ilgisini arıttırmaya çalışıyoruz” dedi.

Proje kapsamında, Ardahan’da arı yetiştiriciliği yapan 14 arıcıya Ardahan Üniversitesi Dr. Arzu Kılıç Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi’nde teorik ve uygulamalı Organik Arıcılık Eğitimi verildi. Kursu tamamlayan 14 arı yetiştiricisine her birine 10’ar adet olmak üzere toplam 140 adet tam takım organik kovan ile arıcılık malzemeleri hibe edildi.

Vali Hayrettin Çiçek, daha sonra yetiştiricilere belgelerini ve malzemelerini teslim etti.

Kaynak: iha