Kadir Has Üniversitesi’nin desteğiyle yapılan ‘Türkiye’nin Eğilimleri Araştırması’na göre, ekonomik olarak kötü durumda olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 51.8 iken, kendisini ve ailesini geçindiremeyenlerin oranı ise yüzde 51.1 oldu.

Kadir Has Üniversitesi’nin desteğiyle 10 yıldır gerçekleştirilen Türkiye’nin mevcut ve olası sorunları ile güncel siyasal, sosyal, ekonomik, güvenlik ve kültür konularına yönelik yapılan ‘Türkiye Eğilimleri Araştırması’nın’ 2020 senesine ait sonuçları araştırma ekibinin koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Aydın tarafından paylaşıldı.

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Grubu ile Global Akademi ortaklığında yapılan araştırma 26 il kent merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri 1000 kişiyle yapılan görüşmelere dayanan çalışmaya dayanıyor.

TÜRKİYE İÇİN EN BÜYÜK TEHDİT ABD

Türkiye’nin dış politikada işbirliği yapması gereken ülkelerin de sorulduğu araştırmaya göre, yüzde 19.5 Türki Cumhuriyetler, yüzde 18.4 Müslüman ülkeler, yüzde 11.3 Rusya, yüzde 10.8 ABD, yüzde 10.6 NATO ülkeleri, yüzde 9.8 Avrupa Birliği ülkeleri cevabını verdi. Yüzde 10.2 ise ‘yalnız hareket etmeli’ dedi.

Türkiye için tehdit oluşturduğu düşünülen ülkelerin başında yüzde 60.5 ile ABD geliyor. Ardından yüzde 60.3 ile İsrail ve sonrasında yüzde 58.9 ile Ermenistan bulunuyor.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini destekleyenlerin oranı yüzde 52.8’ken, yüzde 47.2 bunu desteklemiyor. Türkiye’nin NATO üyeliğini önemli bulanları oranı da yüzde 48.

EN BÜYÜK SORUN KORONAVİRÜS, HAYAT PAHALILIĞI İKİNCİ SIRADA

araştırmaya göre Türk halkı 2020 senesin gündemlerindeki büyük sorunu koronavirüs olarak gösterdi. Bunun ardından ise yüzde 20.7 ile hayat pahalılığı geldi. Araştırmaya katılanların yüzde 12.3 Türkiye’nin önemli sorunu ekonomide yaşananlar olarak niteledi, aynı şekilde hak ve özgürlüklerin sınırlanmasını da yüzde 12.3 en büyük sorun olarak gördü. Araştırmaya göre yüzde 8 terörle mücadele, yüzde 6 da Türkiye’nin en büyük sorununu mülteciler olarak gördü.

KENDİSİNİ VE AİLESİNİ GEÇİNDİREMEYENLERİN ORANI YÜZDE 51.1

Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, yüzde 51.8 ekonomik olarak daha kötü durumda olduğunu söylerken, kendini ve ailesini geçindiremeyenlerin oranı yüzde 51.1, borçlarının seviyesinden endişelenenlerin oranı da 48.9. Mevcut durumunda memnun olanların oranı ise sadece yüzde 29.3.

Yaşanan ekonomik zorluğun nedeni olarak hükümet politikalarını görenlerin oranı yüzde 22.4’ken, dış finansal saldırılardan ötürü ekonomik zorluklarının olduğunu söyleyenlerin oranı 13.7. Araştırmaya göre, sadece yüzde 3.6 tasarruf yapabiliyor, yüzde 74.1 ise tasarruf yapamadığını belirtiyor.

MUHALEFET TÜRKİYE’DE KUTUPLAŞMA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR

göre Türkiye’de siyasal kutuplaşma olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 55,9 ile son 4 yılın en yüksek rakamına ulaşmış durumda. CHP’lilerin yüzde 72.7’si, HDP’liler yüzde 65.3’ü, İYİ Partililerin yüzde 61.3’ü Türkiye’de böyle bir eğilim olduğunu düşünürken, AK Partililerin oranı yüzde 45.9 ve MHP’lilerin ise yüzde 53.2’si siyasal kutuplaşma var diyor.

Kutuplaşmanın ekseni olarak ise yüzde 42,9 oranı ile laik-dindar ve yüzde 28,6 ile sağ-sol ayrımı öne çıkıyor.

AK PARTİ’NİN OY ORANI YÜZDE 36.8

Katılımcılar ‘bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz’ sorusu sorulduğunda, yüzde 36.8 AK Parti’ye, yüzde 23.1 CHP’ye, yüzde 10.2 İYİ Parti’ye, yüzde 10.2 HDP’ye, yüzde 9.7 MHP’ye oy vereceğini belirtti. Yüzde 0.5 Deva Partisi’ne, yüzde 0.3 Saadet Partisi’ne, yüzde 0.2 Gelecek Partisi’ne ve yüzde 0.1 ise Türkiye Komünist Partisi’ne oy verecek. Araştırmaya katılanları yüzde 8.2’si kararsız olduğunu belirtirken, yüzde 6.2 ise oy kullanmayacağını söyledi.

YABANCI ÜLKEDE ASKERİMİZ OLMAMALI DİYENLERİN ORANI YÜZDE 48.8

Türkiye’nin yabancı ülkelerde asker bulundurmasını destekleyenler yüzde 31.3, yüzde 48.8 desteklemiyor, fikri olmayanların oranı ise yüzde 19.9. Aynı zamanda ülkenin sınır dışı operasyonlarını destekleyenlerin oranı da 38.2’yken, desteklemeyenlerin oranı yüzde 45 ve fikri olmayanları ise yüzde 16.8’lik bir kesim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.