Altın fiyatlarında toparlanma çabası sürerken; yeni haftada büyük ekonomilerin satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri kritik olacak. Peki, altın fiyatlarında yaşanan bu yükselişin devamı bekleniyor mu? Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Özsoy hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

Bedelli askerlik ücretine zam geldi! İşte yeni tarife Bedelli askerlik ücretine zam geldi! İşte yeni tarife

Altının ons fiyatı geçtiğimiz haftayı yüzde 2’ye yakın yükselişle tamamlarken, yeni haftaya da değer kazancıyla başladı. Altında yaşanan değer kazancında, ABD 10 yıllık tahvillerinde ve dolar endeksinde yaşanan gevşeme etkili oldu. ABD tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde yaşanan güçlenmede ise, Fed’in daha hızlı faiz artırımına gidebileceği beklentisi etkili olurken; ons altın ile ters korelasyon içerisinde bulunuyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri haftanın ilk işlem gününde yüzde 2,84 seviyesine kadar yükselirken, şu dakikalarda yüzde 2,83 seviyesinde bulunuyor. ABD dolarının Euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, Kanada doları, İsveç kronu ve İsviçre frangı olmak üzere 6 para birimine karşı değerini ölçen dolar endeksi de yüzde 1,00 oranında değer kaybıyla 102,12 seviyesinde hareket ediyor. Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Özsoy, “Yeni haftaya erken saatlerde yükseliş ile başlayan ons altında trendin devamının devrede olduğundan net şekilde bahsedebiliriz. Bundan sonraki ilk durak 1862 dolar olacaktır diye düşünüyorum. Buranın da aşılması halinde bu haftayı ons altının artıda kapatmasını beklerim” şeklinde değerlendirdi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) olumsuz gelen ekonomik veriler sonrası, daha hızlı sıkılaşacağına dair beklentiler sürerken; majör merkez bankaların ((ABD Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası) sıkılaşma politikalarına yönelik mesajları piyasalar açısından yön belirleyici olacak. Fed'in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bir sonraki toplantısı ise 14-15 Haziran’da yapılacak.