OTOBÜS ALIMI VE YOL YAPIMI
Büyükşehir Belediyesi Haziran meclisine sunulan 25 ve 26. Maddelerde yer alan yol bakım hizmetlerinde kullanılmak üzere Bitüm Alımı işi için İller Bankası A.Ş.den 50.000.000.00-TL kredi alımı ve Belediyemiz ulaşım hizmetlerinde kullanılmak üzere 20 adet Otobüs Alımı işi için İller Bankası A.Ş.den 100.000.000.00-TL kredi alımı, oy birliğiyle kabul edildi. Kabul edilen maddeler hususunda konuşan başkan Yusuf Alemdar, “Burada bu madde yazılırken gözden kaçan bir detay var. 20 araç için 100 milyon kredi alınıyor gibi görünüyor. Ancak 20 araç alamayabiliriz. 12-13 olur sayısı henüz belli değil. Piyasa şartları neyi sağlarsa ona göre bir alıma yönelik maddede bir düzenleme yapılması gerekiyor.” dedi. 
“İMAR DÜZENLEMELERİNE DİKKAT EDİLMELİ”
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, ilk mecliste belirttiği, “Her ay meclis toplantısında imar düzenlemesi yapmamalıyız” konusuna yeniden değindi. 
Gerekirse bir toplantı yapılıp konunun çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Alemdar, “Her ay imar tadilatı, imar teklifleri, imar düzenlemesi… Bizim işimizin bu olmadığını düşünüyorum. Bütün arkadaşlarımız bu konuda dikkat etmelerini rica ediyorum. Çünkü yanlış algılara, hesaplara ve dedikodulara sebebiyet veriyoruz. Bu imarlar yapılmış ve bu imarlar zamanında yapılırken, mecliste kabul edilmiş. Her ay mecliste bir imar maddesinin görüşmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bununla ilgili belediye başkanlarımız da uygun bir zamanda toplantı yapıp, şehrin imar bütünlüğünü, ilçeler arasındaki uyumu sağlamak için bir çalışma gerekirse yapalım. Ama bu şekilde bundan sonraki süreçte imar tadilatlarını mümkün mertebe azaltalım. Ama elzemdir, olması gerekir diye bir talep gelirse de bunları gündem dışı değil, yani bundan sonra gündem öncesinde belirleyip gündemi bütün arkadaşlarımıza gönderelim.” ifadelerini kullandı.
“ÇALIŞMAK İSTEYEN HERKESE İŞ VAR”
Personel sayısının fazla olduğunu ancak kimsenin işine son vermek istemediklerini belirten Alemdar, “Sizlerde biliyorsunuz daha beşinden beri bir şey söylüyoruz. Evet personel sayımız fazla, ama personel sayımızın hiç kimsenin işine son verip, hiç kimseyi geçmişte alınmış düşüncesiyle çalışan, üreten, bu milletin hakkını hukukunu koruyan kimseyi işinden etmeyeceğimizi, çalışmak isteyen herkese iş olacağını ifade etmiştik. Dolayısıyla tasarruf tedbirleri öncesinde ve tasarruf tedbirleriyle birlikte yapmaya başladığımız çalışmalarda uygulamalarda meclis olarak belediye başkanlarımız, meclis üyelerimiz şunu bilsinler. Hiç kimseyle bir ön yargımız yoktur. Hiç kimsenin kafa yapısına, siyasi görüşüne, yaşam tarzına ne iş yaptığına bakmadan, hangi şartlarda işe girmişse, hangi kurumda işe girmişse o kurumdaki ihtiyaca binaen ihtiyaç olmayan yerden ihtiyaç olan yere doğru kaydırmalar oluyor” dedi.
Çalışanlardan hiçbirinin ne yakını ne arkadaşı olmadığını söyleyen Alemdar, “Size de gelebilirler. Sizden de talep edebilirler. Farklı şeyler söyleyebilirler. Şahsı adıma söylüyorum ya da arkadaşlarım adına söylüyorum; çalışanlardan hiç birisi ne yakınımızdır, ne tanıdığımızdır, hepsi bize eşit mesafededir, hepsi bize emanettir. Ama çalışmadan, çalışıyormuş gibi yapıp ya da iş olmadığında, iş vermediğimizde oturanlar için söylemiyorum. 
Biz herkese iş vermeye çalışıyoruz. Bir tarafta personel eksikliği varken, diğer tarafta personelin oturarak maaş almasını doğru olmadığını düşünüyoruz. Dolayısıyla biz bu konudaki çalışmaları ve yönlendirmeleri yapıyoruz” dedi.

YAŞLILAR İÇİN YENİ PROJE
Sakarya Büyükşehir Meclisi Haziran ayı olağan meclis toplantısında yaşlılar için hayata geçirilecek proje hakkında konuşan Alemdar, “Birçok yaşlımız tek başına yaşıyor. Ve yaşadıkça da yanında kimse olmadığı için, buluşup sohbet edemedikleri için zaman zaman sıkılıyorlar. Zaman zaman bunalıma giriyorlar. Ailesi işinde gücünde olduğu için ailesi olanlar bile bu sıkıntıları yaşadığı için bizlerde bir proje yapmak istiyoruz. Diyoruz ki; bizim yaşlılarımız bizimdir. Biz büyüklerimizi, yaşlılarımızı korumak kollamak ve onları bir nebze olsun mutlu olmalarını sağlamak için ne gerekiyorsa yapmak durumundayız. Bununla ilgili Marmara Kalkınma Ajansıyla bir çalışmamız olacak. Bu çalışmaya onların desteğiyle beraber yapmak istiyoruz. Bunun içinde genel sekreterimize yetki istiyoruz” sözleriyle maddeyi oylamaya sundu. İlgili madde oy birliğiyle kabul edildi.

Editör: Osman Karslı