İSTANBUL (AA) - Farklı ülkelerden 154 sanatçının eseri, 10. Asya-Avrupa Mediations Bianeli'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sanatçı Prof. Thomasz Wedland ve ekibi tarafından 2008'de kurulan Mediations Bienali'nin 2023 yılı sergisi, Cumhuriyet'in 100. yılı bağlamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) himayesinde Artİstanbul Feshane'de açıldı.

Bienalin açılış programında konuşan serginin küratörlerinden Beral Madra, mediations kelimesinin arabuluculuk anlamında geldiğini belirterek, Marianne Wagner ve Mehmet Lütfi Şen ile birlikte serginin küratörlüğünü üstlenmeyi sevinerek kabul ettiklerini söyledi.

Thomasz Wedland'ın daha önce Avrupa şehirlerinde gerçekleştirdiği 9 bienalden sonra 10.'sunu İstanbul'da yapmak istediğini dile getiren Madra, "Çok büyük bir ekip çalışması oldu. Artık bienaller bir küratörle yapılamıyor. Çünkü dünyada inanılmaz küresel bir çağdaş sanat üretimi var, sanatçıları tanımak, ilişkiler kurmak o kadar kolay değil. Burada bizim öne çıkarmak istediğimiz konu, sanat yoluyla insanlar arasındaki ilişkilerin iyileştirilebileceği düşüncesi." dedi.

- "İstanbul iddialı bir kent"

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ise İstanbul'un bir çekim noktası olarak iddialı bir kent olduğuna işaret ederek, "Bu iddialı kent hiç de böbürlenmeden, hiç de kibir göstermeden tarih boyunca aslında entelektüel, kültürel, sanatsal emeğin taşıyıcı ve bunu yansıtan bir kent oldu." ifadelerini kullandı.

Dünya sanatçılarının İstanbul'da buluşması bakımından bienalin önemine dikkati çeken Polat, "44 ülkeden 17 küratör 154 sanatçının buluştuğu bir sergiyle karşınızda oluyoruz." diye konuştu.

İBB Miras ve İBB Kültür ortaklığıyla gerçekleştirilen Mediations Bianeli'nde resim, üç boyutlu enstalasyon, fotoğraf ve videolar yer alıyor.

"Ben Başka Bir Sen, Sen Başka Bir Ben" başlığıyla 17 küratörün işbirliğiyle hazırlanan bienal, 11 Aralık'a kadar ziyarete açık olacak.