Yeni bir yıla girdik.

2019 yılının tüm insanlığa, ülkemize sağlık, mutlulkuk ve huzur getirmesi dileklerimi bir kez daha siz değerli BİZİMSAKARYA okurları ile paylaşmak istiyorum.

Daha mutlu, yaşanabilir, demokratik, hak hukuk ve adalet kavramlarının YAŞADIĞI VE yaşatıldığı bir TÜRKİYE ‘de yaşamak hepimizin hakkıdır.

Pek çok sorun bizimle birlikte 2019 yılına taşındı.

Hiç yoktan bir TANK-PALET özelleştirmesi sorunu ile karşı karşıya kaldık. Yeni yılda ilimizin gündemini belirleyecek bu uygulamanın bir an önce gündemimizden düşmesi dileğimdir. Ancak İlimizi ziyaret eden ve bu konuda açıklamalarda bulunan Eski Genel Kurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, konunun gündemimizi uzun bir süre daha işgal edeceği yönünde sinyaller vermiştir.

Yılı yüzde 20 ‘nin üzerinde bir enflasyon rakamı ile kapattık. Bu rakam 2002 yılından bu yana en yüksek enflasyon rakamı olarak karşımıza çıktı.

Asgari Ücretliye yapılan zammın beklentilerin altında olmasına rağmen  yüzde 26 oranında olması toplumumuzda genelde olumlu karşılanmıştır.

Belirlenen bu rakam doğrultusunda vergi oranları ilk beş ay sonra yükselecektir.

2.020,00.- TL’sı olarak belirlenen aylık net asgari ücret 6. Ay itibarıyla reel olarak düşecektir. Asgari ücrete uygulanan vergi oranlarının yeniden ele alınarak düzenlemesi gerekmektedir.

Emeklilerimizin maaşlarına yapılan iyileştirme, ortaya çıkan enflasyon rakamları göz önüne alındığında tartışma konusu olmuş ve olmaya devam edecek gibi görünmektedir.

31 Mart 2019 ‘da yurt genelinde yapılacak yerel seçimler nedeniyle seçim atmosferine girmiş bulunuyoruz.  

Seçimi idare edecek olan Yüksek Seçim Kurulu Üyelerinin görev süreleri doldu. Yerlerine Yargıtay ve Danıştay Yeni üyeler seçecek iken; 7159 Sayılı KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN ‘un  MADDE 10 – 30/11/2017 tarihli ve 7062 sayılı Yüksek Seçim Kurulunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun geçici 1 inci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Kurul üyelerinden; 2019 yılında görevi sona ereceklerin yerine 2020 yılı Ocak ayında, 2022 yılında görevi sona ereceklerin yerine ise 2023 yılı Ocak ayında yenileme seçimi yapılır.” şeklinde bir düzenleme ile görev süreleri uzatıldı.

Karayolları trafik kanunu ile konunun ilgisinin bulunmaması, mühürsüz oy uygulaması ile toplumun büyük bir kesiminden tepki alan Yüksek Seçim Kurulunun 31 Mart 2019 ‘da yapılacak seçimlerle ilgili olarak alacağı ve uygulamaya koyacağı kararları çok ama çok tartışılır hale getirecektir.

Nitekim tutuklu ve bazı hükümlülerin oy kullanma biçimlerine ilişkin karar tarafsız çevrelerce hukuka ve demokrasiye aykırı bulunduğundan çok eleştiri almıştır.

Yürürlükte bulunan Anayasamızın 94. Maddesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Başkanvekilleri, üyesi bulundukları siyasî partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine; görevlerinin gereği olan haller dışında, Meclis tartışmalarına katılamazlar; hükmünü taşımasına rağmen, TBMM Başkanı Binali YILDIRIM’ın partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması, adaylığının açıklandığı günden bu yana TBMM Başkanı olarak Meclis içinde ve dışında siyasi faaliyetlerde bulunması, bu nedenlerle bulunduğu görevinden istifa etmesi gerektiği görüşlerine kulak tıkayan Yüksek Seçim Kurulunun tarafsızlığı ve güvenilirliliği bir kez daha sorgulanır hale gelmiştir.

Binali YILDIRIM’ın adaylığı hayırlı olsun.

Esprileri ile halk arasında sevilen, itaat ve teslimiyeti ile partisi içinde saygın bir yeri olan Binali YILDIRIM  31 Mart 2019 ‘da TBMM Başkanı sıfatı ile İstanbul Büyükşehir Başkanı seçilir ise, iki görevi aynı anda yürütemeyeceği için acaba hangi görevi tercih edecektir ?

Varsayalım TBMM Başkanlığı görevini bıraktı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini tercih etti ve bu göreve başladı.

Talimatlarını bekliyorum Sayın Cumhurbaşkanım dediğinde problem olmaz.

Emriniz olur Sayın Bakanım,

Emredersiniz Sayın  Müsteşarım.

Siz nasıl uygun görürseniz Sayın Valim.

Cümlelerini hiç kurmayacak mı ? Kurduğunda problem çıkmayacak mı? Mümkün mü?

Peki Milletvekilliği, bakanlık, başbakanlık TBMM Başkanlığı görevlerinde bulunmuş birinin bu cümleleri kurmak zorunda kalacak olması,

Tabi bu tercih meselesi…

Kamil ÖZKAN

kamilozkan@gmx.com.tr

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner53

banner54