Kadir Utku Çolakoğlu
Kadir Utku Çolakoğlu
11 Eylül 2018 Salı 11:26
‘Yüzde 70 alamazsam hemen istifa ederim!’

Karslı, gelen talepler doğrultusunda bağımsız kamuoyu yoklaması da yaptırmış. Söylediğine göre ilçede sadece ismen bile 2 bin 500 dolaylarında sabit oyu var. Bütün partilere mensup insanların da oyunu toplayacağını iddia ediyor. Partisinin oyuyla kendi oylarını birleştirip ciddi bir oy almayı planladığını ifade ediyor. Hatta ‘hodri meydan’ diyor ve ekliyor: ‘İlçede yapılacak bir önseçimde veya doğrudan yerel seçimlerde, yüzde 80’in üzerinde oy alacağım. Yüzde 70’in altında kalırsam, şimdiden taahhüt ediyorum, hemen istifa ederim.”

Biz de Karslı ile adaylığa karar süreci, kamuoyu araştırmaları, plan-projeleri ve tabi ki Karapürçek hakkında konuştuk. İşte o söyleşi:

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

İsmim Cavit Karslı. Kendim DYP İlçe Başkanlığına Karapürçek’ten 1993 yılında aday oldum. 1996’ya kadar görevim devam etti. Sonra tekrar seçime girdim, 1999’a kadar görevi yürüttüm. 1994’te İl Genel Meclisi üyeliğine aday oldum. O dönemde Akyazı bölgesinde DYP kazanamadı. Karapürçek’te 94-99 arası DYP’den İl Genel Meclisi üyeliği yaptım. Tabi Akyazı’da İl Genel Meclisi üyesi olmadığından bütün köylere hizmet ettim. Karapürçek ve Akyazı köyleri... Bir dönem daimi encümenlik görevinde bulundum. Bu seçimi, Karapürçek’te geçmişte yaşadığım ve hizmetin insanları ne kadar mutlu ettiğini bildiğim için ben bu mutluluğu gittiğim köylerde hep yaşıyordum. AK Parti döneminde, gereken fedakar ve özverili çalışmalarım oldu. Seçim çalışmaları adına köylerde AK Parti için fevkalade oy topladım.

Ya sonrasında siyasetin içinde bulundunuz mu?

Aktif çalışmalarım oldu. Herhangi bir partiye kaydım yoktu. Gönülden sevdalıyım. Adapazarı’nda çok kişinin yanında parti içi görev tekliflerinde bulundular, ‘illa gel’ dediler. Gelmek istemedim. Siyasetten uzak kalmak istedim. Ancak partiye, köylerde şahsım olarak çok yardımcı oldum. Benim hiç siyasete tekrar dönmek veya bir görev almak gibi niyetim yoktu. Ama bayramdan önce ve sonra hatta daha öncelerinden itibaren Karapürçek’te hizmetlerin aksadığını, halkın AK Parti’nin böylesi eksiklikleri mahalleler ve köylerde hak etmediğini gördü insanlar. AK Parti’nin haksızlığa uğradığını söylüyorlar.

İnsanlar size neler söylediler?

‘Vatandaş olarak ben bu partiye gönül verdim. Ancak hiçbir siyasetçi gelip de bu bölgede isteklerimize hizmetlerle cevap vermiyor’ diye insanlar, her gelen ve gidenden sonra beni arar duruma geldi. Geçmiş dönemden dolayı sürekli aradılar. Arkadaşlarım arasından bana ‘Ne olursun belediye başkan adayı ol’ diye arayanlar çok oldu. Muhtarlardan, mahallelerin ileri gelen cemiyet adamlarından çok fazla talep aldım bu konuda.

Bu talepler siyasetteki geçmişinizden dolayı mı geldi?

Geçmiş dönemimde aldığım oylar çoktu. Fevkalade yüksek oylarla seçim kazandım. DYP 300 oy alırken ben partime 2700’den fazla oy getirerek kazandım. Muhtarlarımız geliyor, aday olmamı istiyor, mahallelerin ileri gelenleri aday olmamı istiyor. Ben o insanların beni sevdiklerini bildiğim için ‘olmaz’ diyemedim. Ben Karapürçek’te, önseçim yapılsın, birinci olmazsam aday olmayacağım. Bayramdan sonra en az 100-200 kişi bana gelip aday olmamı istediğini söyledi. Muhtarlar, azalar ve belediye encümeni de bu sayıya dahil. Şu anda Karapürçek Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi’nde, encümen oluşturamıyor. Ben, belediye başkanını kötüleyerek ya da bir şekilde isim kullanarak bir arpa boyu ileriye gitmek istemiyorum. Ben Karapürçek’te aday olur da yüzde 70’den az oy alırsam, o koltuğa oturmayacağım. Bu kadar iddialı konuşuyorum.

Yüzde 70 ciddi bir oran. Bu iddianızın dayanağı var mı?

Böyle iddialı konuşmamın sebebi; kendi ismimi hiç kullanmadan başkasını yönlendirerek köyleri gezip seçim konusunda ön çalışma yaptırmış olmam. Benim adımı hiç bilmeyen yabancılara, üniversite öğrencilerinden oluşan bir gruba, Karapürçek’te ön çalışma yaptırdım. Ben onları tanımam, onlar beni tanımaz. Köyleri kahveleri gezip tek tek sordular hangi partiye ve kime oy verirsiniz diye. Ben ve mevcut başkan dahil dört kişinin ismi verildi.

Peki çalışma nasıl sonuçlandı?

Karapürçek’te aday olduğum zaman 2 bin 500 oyla başlıyorum. Gördüğüm itibar beni çok gururlandırdı. İşin kötü tarafı ise mevcut başkan ciddi bir güven kaybına uğramış. AK Parti birinci parti çıkmasına rağmen başkan tekrar aday olduğunda alacağı oylar kazanmaya yetmiyor. AK Partili olanlar bile başkana tekrar oy vermeyeceğini belirtiyor. İsteyen herkes aynı çalışmayı yapabilir. Eğer bahsettiğim oy sayısına sahip olan, başkan dâhil, herhangi bir partinin adayı varsa ben de onu destekleyeceğim. Bu kadar açık ve net söylüyorum. 

Ben Karapürçek’te zaman sınırlaması olmadan bir önseçim olursa birinci olacağımı ve partime yüzde 70’in üzerinde oy katkısı sağlayacağımı bildiğim için Karapürçek’ten aday olmak istiyorum. Yüzde 70’in altına imzamı atarım. Asla daha aşağı oy almam, çok iddialıyım. Karapürçek’te geçmişte hizmetlerimden dolayı insanların sevgisini kazanmışım. İl Genel Meclisi üyeliğimden dolayı fevkalade hizmetler yapma şansım oldu. Şimdi de hiç siyaset niyetim olmamasına karşın her akşam dostlarım, ağabeylerim, kardeşlerim evimi ziyaret ederek aday olmam konusunda ısrar ediyorlar.

Yani toplumun her kesiminden destek gördüğünüzü ifade ediyorsunuz. AK Parti dışındaki partilere gönül vermiş insanlardan da destek alabilecek durumda mısınız?

Partiye aday olduğum zaman; DYP, CHP, MHP, Saadet Partisi fark etmeksizin bütün kitlelerden oy alıyorum. Böyle bir şansım da var. Bu konuda çok rahatım. Benim 2 binden fazla çakılı oyum var. İsterlerse gitsinler ve mevcut 4 adayın isimlerini kullanarak sorsunlar. Hangisine oy verirsiniz desinler. Eğer bunların arasında ben birinci çıkmazsam aday olmayacağım. Ama partime de bir nefer olarak çalışacağıma söz veriyorum. Böyle bir durum var.

Zaten aktif siyasette değilken de yapabileceğiniz kadarını yapmak istediğinizi ama insanların da size olan teveccühünüzden dolayı aday olmaya karar verdiğinizi mi söylüyorsunuz?

Tam olarak öyle. Karapürçek çok sahipsiz kaldı. Yani ben başkanı kötülemek için söylemiyorum bunu. Dostane bir muhabbet olarak düşünün. Ben çok rahat olmak istiyorum. Birilerini karalamak ya da aklamak için uğraşmıyorum. Arkamdaki gücü gördüm. Gece-gündüz aday olmam için yalvarır derecede rica eden dostlarım var. Ben bu dostlarımın ricasını kırmak istemiyorum. Dostlarıma karşı ‘evet’ dediğim zaman vicdanen çok rahatladım. Geceleri kabus görmeye başlamıştım. Çok sevdiğim ağabeylerim ‘Biz seni kırmadık. Yıllarca peşinde siyaset yaptık, istediğin yerlere oy verdik. Şimdi sen niye bizim dediğimize gelmiyorsun? AK Parti’ye gönül vermiş bir insan olarak bize niye yardımcı olmuyorsun? Bu boşluğu doldur’ diye sürekli bana rica ettiler. Ben de onlara bayramdan sonra aday olacağıma söz verdim. Ama önseçim olsun, ben birinci çıkacağıma inanıyorum.

Seçilmeniz halinde neler yapmayı planlıyorsunuz?

Öncelikle AK Parti’ye gönül vermeye her zaman devam edeceğim. Seçilemesem bile. Eğer seçilirsem de Karapürçek için çok bomba projelerim var. Kamuoyu açısından epeydir talep gören şeyler var. Eğer yasalar uygunsa referandum yaparak bunları gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım. Kaç hane varsa tamamının imzasını alıp meclise getirip bunları yukarıya sunacağım. Tamamen halkın isteği ve kararı doğrultusunda yapacağım. Yeni yasalarda referandum var mı tam bilmiyorum. Önceden olduğu için söylüyorum. Eğer hâlâ varsa bütün hanelerin imzasını alıp merkezin masasına koyacağım. Bu konuda iddialıyım. Alt çalışmalarını da yaptım.

Geçmişinizden referans alarak mı bunları söylüyorsunuz?

Hizmet yapmak istiyorum. Karapürçek’in de bu partinin de sevdalısıyım ben. Bunu kanıtlayacağım. Geçmişte de bunu kanıtlamış insanım. Öncelerden yapmış olduğum projelerim de var. Bunları da anlatacağım. İnsanların bana duyduğu sevgiyi de görüyorum. Bayramdan beri 100-200 kişi ziyaret edip aday olmamı istedi. Rüyalar görmeye başladım. Allah hayırlısını nasip etsin. Nasipse olur, değilse de partim için çalışmaya devam edeceğim.

Sadece yakın çevrenizden mi çağrı alıyorsunuz yoksa ‘aday ol’ diyenler her kesimden insanlar mı?

Mevcut hizmetlerin yetersizliğinden dolayı onlarca yerden yardım talep edenler oldu. Bu kişiler arasında 300-400’e kadar oyu olanlar da var. Hiç oyu olmayanlar da geliyor. Bu benim için fark etmez zaten. Hepsi benim başımın üstünde. Ben alçakgönüllü bir insanım. Sağcısından da solcusundan da tam destek alıyorum. Şunu da iddia ediyorum ki; Karapürçek’te CHP diye, DYP diye, İYİ Parti diye bir ayrım bırakmayacağım, hepsinin oylarını silip süpüreceğim. Bu kanalların hepsi benim.

Bütün partilerin oylarını birleştirmek biraz zor değil mi?

CHP aday çıkartabilir ancak ben iddia ediyorum bu oylara 200-300’ü geçirtmeyeceğim. Hodri meydan diyorum. Masaya icraatlar ile otururum. Sadece konuşulduğu zaman olmaz. Yüzde 80 görünüyor ama net söylüyorum ki yüzde 70’in altında oy almam. İddiamı kuvvetlendirmek adına tekrar ifade ediyorum ki; yüzde 70’in altında oy almam halinde istifa edeceğimi önceden taahhüt ediyorum. Çok ciddi ve samimiyetimle söylüyorum.

Hem kendi çakılı oyunuz hem de AK Parti’nin oylarıyla minimum beklentinizin bu olduğunu söylüyorsunuz sanırım

Geçmişte DYP, Karapürçek’te 300 oy alırdı. Ben İlçe Başkanı’ydım. 2700’den fazla oy aldım ben DYP ile. Ben köy çocuğuyum. Maddi olarak hiçbir ihtiyacım yok. Ben bu partinin orada tulum çıkaracağına eminim. DYP, İYİ Parti, Saadet ve CHP’nin tüm oylarını alacağım. Tümünü demek yanlış olur ama CHP’nin 200 kadar oyu çıkar orada. Çünkü insanlarla dostluğum kuvvetli. Hayatında hiç AK Parti’ye oy vermemiş hatta partinin kapısından geçmemiş olup da ‘Çoluk çocuk senin için çalışacağız’ diyen insanlar var.

Bu insanlar, aday olma isteğinizin en önemli etkenleri gibi görünüyor

Ben o dostlarıma ‘aday olacağım’ dediğim gün rahatladım. Elimden gelen çalışmalarımı yapacağım. Aday yapmazlarsa yine rahatım. Vicdanen o dostlarıma vefa borcumu ödemiş olurum. Ama 2 bin 500 tane oyum var, beni de rahat bırakmazlar. Ben bu partiye çok gönül vererek çalıştım. Belediye başkanlarına da çok destek oldum. Açık söylüyorum, geçen dönem ben yardım etmesem seçimi kaybetmişti.

Karapürçek’in sorunu veya talebi nedir sizce?

Karapürçek’i bir bütün haline getireceğim. İlçemiz çok yalnız kaldı. Şu anda yapılan hizmetler var. Hizmet yapılıyor Karapürçek’te ama anlatılamadı. Yapılması gereken hizmetler var. Belediye’nin kendi gücü dahilinde yapması gereken hizmetler var. Şu anda Karapürçek’te başkanın, evdeki kadınlardan helallik alması lazım. Doğruyu söylüyorum, isterse suç olsun. İsyan eden insanlar var. Kamyonlarla kum getirip mahalle içine döküp sonra o tozdan vatandaşı kurtarabilecek bir belediye olmanız lazım. Her türlü imkan var.

Şu an Karapürçek’te yönetimin yaptığı en büyük yanlış ya da hatayı ne olarak görüyorsunuz?

Şu an en büyük yanlış; toplum içine çıkılmayışı. İnsanlara söz verilip yapılmayışı. Tepeden bakma denmez ancak insanlara yapılan hizmetleri anlatma noktasında bir hevessizlik var gibi. Belediye yapması gereken bir takım hizmetlerde eksik kalıyor. Çok basit şeyler hem de. Karapürçek Belediyesi’nde itfaiye var, yolları sulatmak hiçbir şey değil. Şimdi AK Parti’miz sağ olsun doğal gaz geliyor, altyapı çalışmaları yapılıyor. Ama bu toprak yolları bir kere sulamak yeterli değil. Şehir yoluna asfalt atıldı, mahalle ve köy içleri öylece duruyor. Toz toprak yüzünden mahalle halkı isyan ediyor. Yazık, günahtır. Fakat siyasette benim malzemem bu değildir. Benim malzemem, Karapürçek’i güçlendirmek ve büyütmek. Yüzde 80 oy için iddiam var, yüzde 70 için ise garanti veriyorum.

Peki Karapürçek’te, ‘Artık zamanı geldi. Bunun yapılması lazım’ dediğiniz, olur da göreve gelirseniz ilk yapacağınız şey ne olacak?

Karapürçek’i güçlendirmek, büyütmek ve bütünleştirmek için ilk yapacağım şey; Küçücek’i Mudurnu köprüsünden beriye ilçeye bağlamak. Karapürçek’e çok güzel hizmetler yapacağıma inanıyorum. Hele hele AK Parti döneminde çok büyük işler yapma şansımız var. Ben bu konuda kendime de AK Parti’ye de güveniyorum. Belediye Başkanı’nı kötüleyerek hiçbir zaman bir yere varmak istemiyorum. Kendi icraatlarım ve kendi yapabileceklerim düşünülerek iş yapmak istiyorum.

Söylediklerinizi yapabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Karapürçek ufak yerdir. Adapazarı gibi değildir. Orada söz verdiğin zaman tutmak zorundasın zaten. Söz verip de yapamazsan insanlar eleştirmesini çok iyi bilir. Burada bir siyasetçiye ulaşmak zor olabilir ama Karapürçek’te her gün iç içesin. Cevap veremeyecek duruma gelirsin. Ben, Allah’a şükür böyle bir durum yaşamadım. Benim en büyük şansım 5 partinin 5’inden de oy alıyor olmam. En büyük avantajım budur. 2 bin 500 oy ile başlıyorum. Samimi duygularımı anlatayım.

Tüm kesimlerden oy almak konusunda fazlasıyla iddialı ifadeleriniz var

Vallahi de billahi de hiç AK Parti’ye oy vermemiş insanların oyunu alacağım. Alıyorum ve geçmişte aldım da zaten. Böyle bir şansım var. Ben bu şansı anlatacağım. İnanan inansın. Ben Allah’a yemin ediyorum. Eğer yalan söylüyorsam inançsız bir insan olurum. Elhamdülillah inanan bir insanım. Geçmişte DYP 300 oy almışken ben aynı seçimde 2 bin 700 oy aldım da İl Genel Meclisi’ne seçildim. Böyle bir potansiyel var. İnsanlar bu potansiyeli bildikleri için bana bu kadar ısrar ediyorlar.

Cavit Karslı, hem Karapürçek’in her kesiminden destek alacağını hem de hizmetlerini her kesimden aldığı onayla her kesim için gerçekleştireceğini söylüyor. Yani Karslı, iddiasına göre; AK Parti’den olmayanlardan da oy alacak, ilçeyi büyütecek ve kalkındıracak, yapmayı planladığı hizmetleri de imkanlar dahilinde herkese onaylatıp öyle hayata geçirecek. Eğer söylediklerinde samimiyse oldukça umut verici bir durum ki konuşmasında samimiyetini hissettiriyor.

Kadir Utku Çolakoğlu

Son Güncelleme: 12.09.2018 11:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner73