11 Haziran 2018 Pazartesi 10:50
Bu çağrı erkeklere!

Adapazarı’nda 1,5 yıl önce açılan NRC el ayak bakım merkezi sadece kadınlara değil, erkeklere de hizmet veriyor. İşletmenin sahibi Nurcan Taşkın, ayak bakımının genel olarak önemsenmediğini, erkeklerde ise bu oranın çok daha düşük olduğunu söylüyor.

Ayaklarda tırnaklarda ve topuklarda oluşan enfeksiyonların, bakım ile önlenebileceğini ifade eden Taşkın, “Şöyle bir düşünce var. ‘Erkek ayağına bakım yaptırır mı?’ Evet, yaptırır. Bakımın cinsiyet ayrımı yoktur. Bu önyargı kırılmalıdır” diyor.

-----

Adapazarı’na el, ayak bakım merkezini kazandıran, tırnak mantarına, topuk çatlağına, nasıra, tırnak batmasına çözüm getiren bakım uzmanı Nurcan Taşkın ile sağlıktan, yaşamına her şeyi konuştuk.

1,5 yıllık bir süreçte Adapazarı’nda birçok kişinin el ayak bakımını yapan uzman Taşkın: ‘’ El, ayak bakımında pozitif ayrımcılık gözetmediklerini, erkeklerin de önyargılarını yıkarak bakım yaptırmalarını, ayaklardaki tırnak veya topuklarda oluşan enfeksiyonların ilerlemeden bakım merkezine uğramaları” gerektiğini vurguladı.

-Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Nurcan Taşkın, 1971 Adapazarı doğumluyum.1988 yılında Ticaret Lisesini bitirdikten sonra İTÜ SMYO işletmecilik mezunuyum. İş hayatına İstanbul da başladım. 1995 yılında yapmış olduğum evlilik ile dünya tatlısı bir kız ve bir erkek çocuğu annesi oldum. Yaklaşık 17 yıl muhasebe ve yöneticilik kariyerimi hedeflediğim noktaya geldikten sonra bırakarak kendi ticaret hayatıma başladım. Güzellik ve bakım üzerine olan çalışmalarım sırasında birlikte hareket ettiğim tıp merkezinde sorunlu tırnak ve ayak bakımı üzerine uzun soluklu bir eğitim aldım. Yaklaşık 6 ay süren bu eğitimle insanların ciddi ihtiyaç duydukları bu sektörün çok büyük eksiklik olduğun farkındaydık.

Bu arada İstanbul da ki yaşam ve şartların ağırlığı beni çok yormaya başlamıştı. Radikal bir karar ile 2013 yılında Adapazarı’na döndüm. Yeni yaşam yerim artık burasıydı. Ciddi bir rahatsızlık geçirip tedavi sürecinden sonra, hayatı bırakmak yerine dört kolla sarılmaya ve iş hayatıma devam etmeye karar verdim. 2017 Ocak ayı başında da KOSGEB kadın girişimcilik kursundan aldığım belge destek ile şehrimize bu hizmeti getirdim.

-NRC markası nereden geliyor, çocuklarınızın baş harfleri mi?

Markayı kendi ismimin kısaltması olarak oluşturdum. Yıllar öncesinden gelen bir düşünceydi. Bir gün açacağım işyerimin ve arabamın plakası adımdan oluşmalı diye düşünüyordum.  Şimdi gerçekleşti.

-Web sayfanızı, sosyal medyanızı siz mi yönetiyorsunuz?

Çok sevdiğim bir kardeşim Alper Teker web sayfamın kurucusudur. Benim sağ kolum. Kendisine sizlerin aracılığı ile tekrar teşekkür ediyorum. Ellerine emeklerine sağlık. Benim aynada ki yansıyan yüzüm oldular. Bunun dışındaki sosyal medya kanallarını bizzat ben ve yardımcımla yürütmekteyiz. İnstagram,  facebook ve web sayfamız haricinde el broşürleri tanıtım desteğimiz olmakta.

-Tırnak mantarı nedir, nasıl çalışıyorsunuz?

Tırnak mantarı birçok insanın başına gelen bir rahatsızlık… Ayak ve el tırnak mantarı  bakım ile hayatınızdan hızlı bir şekilde düzelebilir .Mantar, her ne kadar hem el hem de ayak tırnaklarında görülse de ayak tırnak mantarı daha çok görülen bir rahatsızlık olsa da; terli çorapların uzun süre giyilmesi, ayakkabıların paylaşılması ve havuz ya da spor salonu gibi halka açık yerlerde çıplak ayakla yürünmesi gibi birçok faktör tırnak mantarı oluşumunu tetikliyor. Ayak tırnağında ortaya çıkan mantarlarda çeşitli belrtiler görülebilir: Tırnağın renginin değişmesi, tırnaktan yayılan kötü koku ve tırnak sertleşmesi gibi.

Biz randevu sistemi ile çalışıyoruz. İşlemlerimiz uzun sürdüğü için sistemli olmak zorundayız. Bu meslekte uzman ekip bulmak zor olduğundan hizmeti sunuşumuz bu şekilde. İlk kontroller ücretsiz yapılmakta bilgilendirme ve bizi tanımaları için kapımız müşterilerimize her daim açık.

Salonumuzda ultra hijyen hakim. Hijyen dikkat etiğimiz en önemli konuların başında gelmektedir.

Tırnak mantarı düzenli bakım ve medikal ayak bakımı ile kurtarabileceğiniz bir durumdur. Yeter ki isteyin. Tıp sektöründe buna cerrahi müdahale yapılmakta, ya da ağır ilaçlar ile karaciğer değerlerimizi değiştirecek kimyasal maddeler almak durumunda kalıyoruz.  Çünkü tırnak köküne yerleşen mantar, çok zor yenilen canlı bir bakteridir. Tırnak altına yerleştikten sonra tırnağı karartıp, köke kadar üreyip, şekil bozukluğu, kalınlaşma ve kararmalara sebep olur. Çok ağır kokuları da beraberinde getirir.

 Bireylerin sosyal hayatını oldukça etkileyen bu durum yaz aylarında daha ön plana çıkıyor. Özellikle ayaklar daha özgürce ayakkabı içine giremiyor… Görsel anlamda ciddi sıkıntı. Bunun dışında deniz ve havuz sezonu açılıyor ve insanları bir kaygı sarıyor ….İşte biz bu durumda devreye girerek  çeşitli yöntemlerle hizmet sunuyoruz.  Karşı karşıya kaldığınız bu duruma çözüm ortağınız olmak istiyoruz. Bulaşıcı olan mantar; havuzdan, havludan, terlikten çok rahat geçebiliyor. Lütfen dikkat, özel eşyalarınız lütfen kişisel olsun.

-İlk sektöre adım attığınızda zorlandınız mı, nasıl bir süreçti, kimler yanınızdaydı?

Hani derler ya ben çok zenginim.. İşte öyle bir durum ki bu ben çok güzel dostlar biriktirmişim. İnanın İstanbul’ dan dahi müşterilerim var. Buradakileri söylemiyorum bile ilk arkadaşlarım, komşularım, kardeşlerim yanımdaydı. Ben bir de 22 yıl önce bıraktığım şehre geri geldim. Yaşadığım yer olsaydı belki biraz daha kolay olurdu her şey.   İşte sosyal medyayla, facebook, web,  instagram, broşürler, eş dost ile şuanda tam 1,5 sene oldu. Halen tanıtıma devam ediyoruz. En büyük reklamı müşterilerimizden alıyoruz. Memnuniyetlerini dile getiren ve tavsiyelerini sunan tüm müşterilerimize teşekkür ediyorum. En büyük reklam kanalımız onlar.

Yaşadığımız en büyük sıkıntı bey müşterilerimiz. Ciddi bir çekince içerisindeler. Bir bayana böyle bir sorunla gitmek onları rahatsız ediyor. Oysa elde edecekleri çözümü bilseler 1 gün bile düşünmeden bizden randevu alacaklarını biliyoruz. Kendilerinden ricamız bir kez bizimle tanışmaları. Bir müşterimiz bize şu cümleyi kurdu 4 ay düşündüm sizi aramak için.  Ne büyük bir kayıp… şimdi çok pişman olduğunu ama bunun genel bir sorun olduğunu dile getirdi.

 Hakikaten insanlar demek ki zorlanıyorlar. Biz sizlere hizmet vermek için buradayız. Buyurun misafirimiz olun sizi dinleyelim, kahvemizi içerken çözüm ortağınız olalım.

-Sektöre nasıl adım attınız?

Daha öncede bahsettiğim gibi birlikte hareket ettiğim tıp merkezinde çalışmakta iken medikal ayak bakımı ile tanıştım.  İstanbul’da ben ticarete başladıktan sonra bir tıp merkezinin güzellik salonunu çalıştırmaya başladım. Bize tırnakla ilgili hastalar da geliyordu ama tabi ki tıp merkezi bölümüne geliyordu. Daha sonra Almanya’dan bir firma bize bir teklifle geldi. O dönemde Türkiye’de bu uygulamalar yeni başlamıştı ve eğitimlerini, ürünlerini, cihazlarını satmayı teklif ettiler. Dolayısıyla ben de işletmeci olduğum için teklife biraz sıcak baktım. Daha sonra 6 ay kadar süren yoğun eğitim aldım ve beni bu günlere taşıdı. Yakın bir tarihte podolog bir arkadaşımızla hareket etmeye başlayacağız. Kendisinin aramıza katılması ile hizmet yelpazemiz daha genişleyecek. Bundan dolayı çok mutluyuz.

-Sizler el ayak bakım konusunda neler yapıyorsunuz?

Yılmadan yorulmadan çalışarak… Her şeyin başı işinizi güzel yapmanız ve reklam… Kısaca çalışmak çalışmak, çalışmak…

-Bunu nasıl aşmayı düşünüyorsunuz?

Şöyle bir düşünce var. ‘Erkek ayağına bakım yaptırır mı?  Evet, yaptırır bakımın cinsiyet ayrımı yoktur. Bu arada dip not olarak dile getirmek istiyorum yakında bir erkek arkadaşımız bizimle çalışamaya başlayacak. Çekincesi olan beyler sizleri de bekliyoruz. Toplumumuzda ayak bakımı en son planda, bunu öne almamız gerekiyor. Bütün gün ayaklarımız bizi taşıyor, ayaklarımızın üzerinde yaşıyoruz ama ihmal ettiğimiz, bakımına önem vermediğimiz en büyük organlardan biri… Örneğin; dişinizi fırçalamadan kaç gün gezebilirsiniz ama ayaklarınız sağlıklı bile olsa taban kalınlaşması, tırnak yollarının açılarak tırnak köküne oksijenin gitmesi demek, ayağınızın daha sağlıklı olması demek. Sağlıklı bir ayak sizin daha sağlıklı yaşamanızı sağlıyor,  nefes alan ayaklarla yürümenize sebep oluyor. Bu tabi ki sadece bizimle olmuyor zincirleme halkalar var. Sizin de buna hava alan ayakkabılar, pamuklu çoraplar giymeniz, terleyen ayaklardan ve nemden uzak durmanız gibi birçok şeye dikkat etmeniz gerekiyor.

-Peki tırnak çektirmeden bakım mümkün mü, Tırnak batmaları için yöntemler var mı?

Tırnak çektirmenin dışında başka cerrahi yöntemlerde mevcut elbet.  Ama başarı oranı çok değişken. Biz tırnak batmalarında tel yöntemi ve BS bant sistemi dediğimiz kalıcı çözümler uyguluyoruz.  Dar ve ayağı sıkıştıran bir ayakkabının kurbanı olduktan sonra kendinize bu acıyı yıllarca çektirmeyin. Her zaman bir çözüm vardır yeter ki isteyin. Ya da eğer enfeksiyonel bir vaka oluşmadı ise batıklar da yan yollardaki tırnağın batık kısmını aylık medikal bakımlarla yaşantınızın normale dönmesini sağlıyoruz. 

-Bakım süreci nasıl gerçekleşiyor?

Öncelikle bakım bölgesinin hijyen olmasını sağlıyoruz. Hijyen bakımından sonra tırnakların bakımı aşaması başlıyor. Medical cihazımızla bakıma başlıyoruz. İşlemlerimizde kan ve acı olmamaktadır. Müşterilerimizin korkmamalarını önemle vurgularız.  Bu freze cihazla törpüleme işlemleri yapıyoruz. Bazen hiç makas kullanmayabiliyoruz. Törpülerle yan yollara girip müşterilerin canını acıtmadan işlemi gerçekleştiriyoruz.

-Nasır için ne yapıyorsunuz?

Nasır için genelde çeşit ve yapısına göre değişmekle beraber kalıcı bir çözüm yoktur. Ama aylık yapacağımız bakım ile rahatlayacağınızı garanti ediyoruz.

-Başka bakım çalışmalarınız var mı?

Akrilik tırnak çalışmalarımız da var. Yaz geldiğinde terlik ve sandalet giyemeyen müşterilerimizi salonumuzdan çıkarken görmenizi çok isterdim. Kalınlaşmış ve kötü görünümlü tırnağı temizleyip yerine kalıcı akrilik tırnak yapıyoruz. Yazı özgür ayaklarla geçirebiliyorsunuz. 

-Kişisel bakım malzemeleri satan yerlerde ayak bakım setleri var, topuk bakımı için makinalar vs, onları öneriyor musunuz?

Eğer çok büyük bir sorununuz varsa o ürünlerden randıman alamazsınız. Ama hafif vakalarda, evlerde tabi ki banyo sonrasında veya ayaklarınız belli bir süre sonra suda beklettikten sonra onu kullanabilirsiniz. Günlük normal ayaklar için uygun ama sorun artık aşmış, topukta çatlaklar oluşmuş ve bu aşamada o kişi bununla tek başına baş edemez. Hem bir dermatolog hem de bizim bakımımız eşliğinde aşabiliriz. Lütfen geciktirmeyin, ihmal etmeyin.

-Vatandaşlara, müşteri adaylarınıza son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

 Kendinize bir güzellik yapın sorun başlamadan bakıma başlarsanız elleriniz ve ayaklarınız size her zaman gülümser. İyi enerji mükemmel güzellik bakımla başlar. Bizim için siz önemlisiniz.  İlk kontroller ve tanışmada bir ücret almıyoruz.  Arayın gelin tanışalım.

Sizlerle daha güzele…

Berna YILMAZ

Son Güncelleme: 11.06.2018 10:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner73