11 Ocak 2019 Cuma 00:21
Yüce’den çok eksenli planlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Ocak’ta temel atma töreniyle aday tanıtım toplantısı için Sakarya’ya geleceğini hatırlatan Yüce, “Cumhurbaşkanımızın huzur bulduğu şehirde bizler onu karşılamak üzere bütün gayretlerimiz ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehir merkezi ve ilçelerimizde Cumhurbaşkanımızın programı ile ilgili yapılması gereken faaliyetleri gerçekleştiriyoruz” dedi.

DOĞUMUNDAN ÖLÜMÜNE HİZMET

Sakarya’da gönül belediyeciliğini nasıl uygulayacakları konusunda bilgiler veren Yüce, “Belediyeciliğin ana temeli; insanın, doğduğu günden ömrünün sonlandığı güne kadarki zaman içerisinde hem doğumuyla hem de ömrünü tamamlamasıyla ilgili yapılabilecek her türlü faaliyetlerde belediyecilik vardır. Bu hizmetleri, görevleri yaparken gönlümüzü katarak sevgimizi katarak vatandaşlarımıza hizmet ve gönül belediyeciliğini beraberce onlara yaşatmalıyız” diye konuştu. 

EKSİKLER VARSA TAMAMLAYACAĞIZ

Şehrin öne çıkan beklentilerinden dış mekan, iç mekan süs bitkileri ve de tıbbı ile aromatik bitkiler konusunda Sakarya’yı merkez durumuna getirmeyi planladıklarını aktaran Ekrem Yüce, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim bu şehrimizle ilgili hayallerimiz var. Bugüne kadar yapılanları takdirle karşılıyoruz, şükranlarımızı arz ediyoruz. Eksikler varsa onları tamamlayacağız. Bizim buradaki felsefemiz; eksikleri tamamlamak, doğruların üzerine koymak, yanlışlara da asla müsaade etmemek ve yanlışları düzeltmek olacak.”

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER MERKEZİ

“Sakarya bir tarım şehridir, tarım kentidir, tarımın beşiğidir Sakarya. Su konusunda da Türkiye’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi Sakarya, Sakarya Nehri’miz var bizim. Bu nehirden maksimum istifade etmemiz gerekmektedir. Burada bir tabir vardır, ‘Sakarya’da topraklara insan eksen, insan biter’ denir. İnşallah katma değeri yüksek olan ürünlerimizi burada yetiştirmek için ciddi manada gayret göstereceğiz. Her geçen gün yükselen bir değerdir fidancılık. Dış mekan, iç mekan süs bitkileri ve de tıbbı ile aromatik bitkiler konusunda Sakarya’yı merkez durumuna getirmeyi planlıyoruz.”

ANA VE ALT EKSENLERLE VADİ PLANI

“Ana başlık olarak biz Sakarya’yı ve Sakarya’daki hayallerimizi planlarken 5 ana eksen, 10 alt eksen, 25 alt proje ve 25’in üzerinde de detay projeler olmak üzere böyle bir eylem planı hazırladık. Kültür, ekonomi, turizm ve spor diyoruz. Yani 5 tane ana eksenimizde alt eksenlerimiz var. Örneğin; sağlık gibi... Sağlık vadisi gibi, tamamen doğal yaşam alanları oluşturup doğal yaşam alanı ve vadi gibi bir alan düşünüyoruz. Bitkilerle tedavi merkezi gibi bir vadi planlıyoruz. Alt eksen ve alt projeler başlığı altında bu vadiler ile beraber gastronomi yani lezzet vadisi de oluşturmak istiyoruz. Bir kültür vadisi oluşturmak istiyoruz. Kültür vadisinde her bir etnik kökene sahip olan derneklerin hepsini bir vadi içerisinde toparlamak istiyoruz. Gerçekleştirmek istediğimiz 3 tane vadimiz Sakarya’nın değerleri olacak.”

ADA TRENİ ŞEHİR MERKEZİNE GELECEK

“Şehirde en önemli konulardan bir tanesi Ada Treni. Ada Treni şehir merkezine gelecek. Nasıl gelecek sorusuna cevabımız ise; ‘Ama alttan gelecek ama üstten gelecek.’ 2 türlü proje hazırlattık. Birisi tünel şeklinde, bir diğeri ise Japonya örneğinde olduğu gibi üstten geçiş düşünüyoruz. Şehrimizin en çok ihtiyaç duyduğu projelerden bir tanesi de katlı otopark. Araçları park edecek yer konusunda problem var şehir merkezinde. Onun için acil ihtiyaçların bir tanesi de katlı otopark. İnşallah onun yerini belirledik. 730 ila bin civarında araç park edebilecek katlı otoparkı planlıyoruz.”

TURİZM VE ULAŞIM AMAÇLI KULLANIM

“Sakarya Nehri için 3 amaçlı düşündüğümüz bir proje söz konusu. Bilecik Mekece sınırından başlayıp 180 kilometre Karasu’ya kadar nehrimizi maksimum turizm amaçlı nasıl kullanabiliriz konusunda. 2’nci olarak ise ulaşım amaçlı. Ulaşımda Tuna Nehri’ni örnek veya veri tabanı olarak alabiliriz daha da iyileştirebiliriz ve turizmde ise aynı şekilde Nil Nehri’ni örnek alıp daha da iyileştirebiliriz.”

SAKARYA AKACAK TÜRKİYE KAZANACAK

“Sulama konusunda da maksimum seviyede ne şekilde tarım faaliyetlerinde kullanabiliriz bunun projesi yapılacak. Enerji üretimi konusunda ise HES yapmayıp Sakarya Nehri’nin doğal güzelliğini bozmadan bir proje de söz konusu. Ve bu konuyla alakalı bizde ‘Sakarya akacak, Sakarya kazanacak. Sakarya akacak, Türkiye kazanacak.’ Sakarya için hayallerimiz, sevgimiz, muhabbetlerimiz ve birlikte kalkıp birlikte bu şehri idare etme heyecanımız var.” Oktay YILMAZ

Son Güncelleme: 11.01.2019 13:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
taci 2019-01-13 10:45:04

acaba bugüne kadar hangi parti yğnetti

banner73

banner53

banner54