Sümeyya Özne
Sümeyya Özne
16 Nisan 2018 Pazartesi 10:53
Şehit Mehmet Solak İlkokulu-Ortaokulu

 Okul Müdürü Gülçin Özten,“ Bocce turnuvalarına ilk kez katılan okulumuz için büyük bir başarı sayılsa da önümüzdeki yıl için daha büyük başarıları hedefliyoruz’’ diye konuştu.

Okul Müdürü Gülçin Özten, okulun daha önce birçok sel, deprem gibi doğa olaylarına maruz kaldığını ve bu yüzden eğitim öğretime ara verildiğini anlattı. Özten, okulun 1952-1953 yılında eğitim-öğretime başladığını şu sözlerle anlattı:“Orman Bölge Müdürlüğüne ait olan ve Milli Eğitim Müdürlüğüne satışı yapılan arsa üzerine iki derslikli olarak inşa edilen okul binamızda, kayıtlarımıza göre eğitim öğretim faaliyetleri 1952 -1953 Eğitim Öğretim yılında başlamıştır. Değirmendere Köyü İlkokulu adıyla birleştirilmiş sınıflı olarak başlayan çalışmalar, 1963 yılına kadar sürdürülmüştür. 1963-1964 yılında Değirmendere Yukarı Mahalle İlkokulu adıyla birleştirilmiş sınıflı ve iki derslikli olarak kurulan ikinci bir okulla köyde eğitim öğretim iki ayrı okulda sürdürülmeye devam edilmiştir.1967 yılında meydana gelen depremde Değirmendere İlkokulu binası zarar görmüş ve iki derslikli, lojmanlı olarak yeniden yapılmıştır. 1997 yılında da Yukarı Mahalle İlkokulu, meydana gelen selden zarar görmüştür. Kısa bir süre kapalı kalmıştır. Geçici olarak getirilen konteynırda çalışmalar sürdürülmüştür. 1998 yılında 8 yıllık zorunlu eğitim başlayınca okul; Değirmendere Yukarı Mahalle İlköğretim Okulu adını almıştır. Eğitim öğretim yılı faaliyetlerine bu isimle devam eden okul 2001 yılında Değirmendere Şehit Mehmet Solak İlköğretim Okulu bünyesine katılmıştır.’’

Şimdiki binanın 2001 yılında hizmete girdiğini özetleyen Özten, sözlerini şöyle sürdürdü:“1999 depreminden sonra yapılan 10 derslikli şimdiki bina 2001 yılında hizmete girmiş ve il danışma kurulunun 09.08.2001 Tarih ve 118 Sayılı Kararıyla “Değirmendere Şehit Mehmet Solak İlköğretim Okulu” adını almıştır. Bu tarihte “ Değirmendere Yukarı Mahalle İlköğretim Okulu” kapanmıştır. Değirmendere Şehit Mehmet Solak İlköğretim Okulu taşımalı olarak 2007-2008 Eğitim Öğretim yılı sonuna kadar çalışmalarına devam etmiştir. Bu tarihten itibaren okulun ismi Şehit Mehmet Solak İlköğretim Okulu olarak değiştirilmiştir.’’

Özten,  toplumsal gelişmeye öncülük edebilen örnek bir eğitim kurumu olmanın yanında öğrencileri yaşadığı çevrenin sosyal ilişkilerinde sorunları çözebilen, milli ve manevi değerlerine her zaman sahip çıkan bireyler yetiştirmek istediğini söyledi. Özten,“Sosyal Kültürel yönden toplumsal gelişmeye öncülük edebilen bir okul olabilmek asıl hedeflerimizdendir. Okulumuzu öncelikle öğrenci kayıt çevresinde bilgi, sanat, spor, eğitim, kültür yuvası olarak benimsetmek, tüm öğrencilerimizin kendine güvenen bireyler olarak yetişmesini sağlamak ve yaşadığı çevrenin sosyal ilişkilerdeki sorunlarını çözebilecek becerileri kazandırmak için gerekli çabayı gösteriyoruz’’ dedi.

Daha büyük başarılar hedefliyoruz

 Özten, okulun her geçen yıla göre sportif başarılarında artış olduğunu söyleyerek,“Bocce turnuvalarına ilk kez katılan okulumuz için büyük bir başarı sayılsa da önümüzdeki yıl için daha büyük başarıları hedefliyoruz. Takımlarımızı hazırlayıp bizi il çapında temsil Okulumuz Beden Eğitimi Öğretmeni Şeyda Aydın´ın hazırladığı 4 Bocce takımı ilde okulumuzu temsil etti. İki kupa ve 4 madalya ile dönen takımlarımızı tebrik ederiz’’ diye konuştu.

Müdür Yardımcısı Arzu Targaoğlu da okul aile birliğinin önemine değinerek,“ Okul-aile Birliği Başkanımız İsmail Korkmaz okulumuza her türlü desteği bulunuyor. Okulumuzun tüm eksikliklerin giderilmesinde bizleri yalnız bırakmıyor. Ayrıca teşekkür ediyoruz’’ dedi. Targaoğlu, ‘’Özellikle okulumuz son iki yıldır hem akademik başarısı hem de fiziki yapısı ile daha iyi yerde olduğunu görüyoruz. Okul fiziki yapısı ile önceki yıllarda bakımsız ve tercih edilmeyen bir okulken şimdi öğretmen kadrosunun desteği ile de çevrede velilerin de tercih ettiği örnek bir okul oldu’’ diye konuştu.

Sportif başarılar

Beden Eğitimi Öğretmeni Şeyda Aydın ise sportif faaliyetlerini aktif bir şekilde sürdürdüklerini şu sözlerle anlattı:“04.04.2018 tarihinde Atatürk Stadyumunda yapılan Küçük Erkekler Atletizm Müsabakasında 12 kişinin katıldığı Fırlatma Topu Branşında öğrencimiz Arseniy Arı 48 Metre atışıyla okulumuzu İl 2.liğine yükseltmiştir. Yine Sakarya Okullar arası Bocce turnuvasına katılan okulumuz Küçük Kızlar İkinci Küme´de İl Birincisi oldular.  Diğer kız takımımız olan Yıldız Kızlar yine İkinci Küme´de İl İkincisi oldu. Seneye turnuvalara Birinci Ligten katılmaya hak kazanan okulumuzun en büyük hedefi Sakarya´yı Türkiye Şampiyonasında temsil etmektir. Finalden önceki son maçta yenilen Küçük Erkekler takımımız da İl 5.si olmuştur. İlimizde yapılan Okullar arası Atletizm Şampiyonasında Yüksek Atlama Branşında 1.15 cm atlayışla İl 3.sü olan 6. Sınıf Öğrencimiz Hızır Yıldırım oldu. Atletizm Şampiyonası Erkekler Yüksek Atlama Kategorisinde yarışan Hızır büyük bir başarı göstererek rakiplerini geride bıraktı. 1.15 cm yüksekliğinde ise yarışmayı 3. olarak tamamladı. Okulumuza bir madalya daha kazandıran öğrencimiz Hızır Yıldırımı da ayrıca tebrik ediyorum.Yine Küçük Erkekler 1000 m. müsabakasında okulumuzu temsil eden öğrencimiz Recep Tayyip Satır henüz 5’inci sınıf öğrencisi olmasına rağmen Sakarya 4.lüğünü kimseye kaptırmadı. Bütün branşlardan güzel puanlar toplayan okulumuz Genel Sıralamada Sakarya 4.sü olmayı başarmıştır.’’


 

Sümeyya Özne

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner73