banner75
banner71
Bizimsakarya.com.tr
Bizimsakarya.com.tr
12 Ocak 2018 Cuma 11:09
Mustafa Kemal Atatürk Ortaokulu

Okul tarihçesi hakkında bilgi veren Mustafa Kemal Atatürk Ortaokulu Müdürü İbrahim Kün şu bilgilere yer verdi. “Okul, Adapazarı idadisi ismiyle açılmış ve tahsilat hususi muhasebeden verilmiştir. İlk direktörü Bay Nafiz’di. 1920’de hususi muhasebe bütçe zarureti yüzünden okulu lağvetmiş ise de o zaman öğretmen bulunan Asım, Faik, Cemil, Hakkı ve İstipan maaşsız olarak 1921 senesine kadar tedrisatı devam ettirmişlerdir. Nihayet hususi muhasebe tekrar tahsisat vererek okulun faaliyetine devam edilmiştir. Direktörlüğe bay Hamdi isminde bir zat getirilmiştir.27 Mart 1921 tarihindeki Yunan işgalinde halkla beraber okulda Hendek Kazısına götürülmüş ve İstirdatı müteakip tekrar 27 Haziran 1939’da Adapazarı’na nakledilmiştir. Bay Hamdi’den sonra 1923 tarihine kadar bay Rasim, Zeki, Halim, Sabit Rektörlükte bulunmuşlardır. 1923 tarihinde okulun bilumum masarifi Umumi muvazeneye alınmış, bir müddet sonra lağvedilmiştir. Tekrar Direktörlüğe Bay Fuat tayin edilerek 1923’Amerikalılar idaresinde bulunan Ermeni protestan okulu binasında açılmıştır.1924-1925 ders senesinde Umum Meydanında Okulun ismi Lise olmuştur.1926-1927 ders yılında muhtelif ortaokul şekli almıştır.1927’den 1932’ye kadar Bay Bilal Direktör tayin edilmiştir. Adapazarı Ortaokulu’nun esas binası olmadığı için muhtelif tarihlerde muhtelif binalara taşınmış ise de önümüzdeki yıl Kültür Bakanlığı tarafından inşa ettirilen büyük ve güzel binaya geçmek üzere bulunmuştur. 1999 depreminden sonra binamız Adapazarı Büyükşehir Belediyesi’ne geçici olarak Valilik tarafından tahsis edilmiş, 1999-2000 yılından itibaren yeni binasına taşınarak ‘Merkez Atatürk İlkokulu’ adı altında eğitimine devam etmektedir. Mazisinde çok değerli öğretmen ve okul müdürleri görev almıştır“

Okulun vizyon ve misyonundan söz eden Okul Müdürü İbrahim Kün, öğrencilere iyi bir eğitim ortamı sağlayarak çevrede eğitimin bir bilim merkezi yuvası haline getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Kün,“Öğrencilerimize her zaman olumlu bir öğretim ortamı sağlamak, yönümüzü belirleyerek sorumluluk sahibi gençler yetiştirmek geleceğe hazırlamak, ülkesini muasır medeniyet seviyesine çıkarmak için kendine hedef seçen nesiller yetiştirmek, bu doğrultuda hedeflerimizi gerçekleştirmek için okul-öğretmen-veli ve öğrenci birlikteliği içinde yüksek hedeflerimize ulaşmaktır. Biz, öğrencilerimizin bilgili, becerili ve kendine güvenen bireyler olarak yetişmelerine fırsat tanımak ve onlara 21.yüzyılın gelişen gereksinimlerine yanıt verecek beceriler kazandırmak için varız. Kendisi ve çevresiyle barışık, ulusal ve evrensel değerlere sahip öğrenciler yetiştirmek hedeflerimizdendir. Okulumuzun eğitim çalışmalarını bilimin ve insanlığın ortak değerlerinden yararlanan, kendini geliştiren ve toplumu ileri götüren güç olarak yetiştirmek; öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın Mustafa kemal Atatürk Ortaokulu’nda bulunmaktan mutlu olmalarını sağlamak; okulumuzu, eğitim ve öğretim etkinliğinin bir parçası olarak hizmetin yürütüldüğü çevrede eğitim, bilim ve kültür merkezi yapmaktır“ ifadesini kullandı.

‘Başarımız her geçen gün artıyor’

Okul Müdürü Kün, başarılarının her zaman diğer yıllara göre artış gösterdiğini belirterek şu açıklamaları yaptı; “ Okulumuzdan mezun olan öğrencilerimiz çeşitli liselerde ve yurdun birçok üniversitelerinde öğrenimlerine devam etmektedirler. Mezun olup farklı kurumların çeşitli kademelerinde çalışan birçok öğrencimiz de bulunmaktadır. Mezunlarımız arasında; politikacı, sanayici, akademisyen ve birçok farklı meslek sahibi kişi bulunmaktadır. Bölgemizdeki okullarda eğitim noktasında yarışıyoruz. Geçen yıl 4 fen lisesi ve 10 tane öğrencimizi de Sakarya’nın en iyi Anadolu Liselerine yerleşmişlerdir. Bu anlamda okulumuzun akademik başarası her geçen gün artış gösteriyor. Örneğin Özel eğitim sınıfını bu yıl açtık.“ Okulun ikili sistemden kurtulduğunu ve bu sayede artık öğrenci ve velilerin rahat bir nefes aldıklarını dile getiren Kün,“Okulumuz normal eğitime geçtiği için sabah 9’da gelip 3.20’de çıkıyor. Bu konuda hem velilerimiz hem de öğrencilerimiz bu anlamda sıkıntı çekmiyorlar. Milli Eğitim bu yıl özellikle proje ağırlıklı çalışıyor. Tabi bu projelere ağırlık vermesi öğrenciler için gayet iyi oldu. Bizler de tüm projeleri destekleyerek aktif bir şekilde çalışıyoruz. Örneğin ‘Sakarya Velisiyle Görüşüyor’ projesinde özellikle her gün mutlaka 2 veliyle görüşme gerçekleştiriyoruz ’’dedi.

‘Azimle devam edeceğiz’

Okulun spor ve sosyal aktivitelerine de değinen Kün; “ Okulumuzda Kız voleybol takımı ile ilgili çalışmalarımız mevcut. Erkekler içinde Futbol turnuvaları devam ediyor. Geçen yıl Sakarya ikincisi olduk. Bu azimle çalışmalarımız devam ediyor. Uzun yıllardan bu yana ikili olan öğretimi normal eğitime çevirdik. 1915 yılında kurulan Sakarya’nın en eski okullarda bir tanesiyiz. Okul geçmişten günümüze tarihi kültürel etkinliklerini ve değerlerini görsel olarak öğrencilerimize sergiliyoruz. Her yıl okulumuzda sene sonunda resim ve teknoloji tasarım derslerinde sergi açılışı yapılmaktadır. Okulumuzda haftada bir saat tüm sınıflar okuma saatlerini yapıyoruz. Buradaki amaç çocukları daha çok okumaya teşvik etmek ve bilinçli bireyler haline getirmektir“ şeklinde konuştu.

Okul-aile birliğinin önemine dikkat çeken Kün,“ Biz okul olarak aile birliğimize önem veririz. Çünkü her şeyi birlikte yaparak birlikte hareket ederiz. Okulumuzun çevrede daha iyi bir okul olması için her zaman birlikte kararlar veriyoruz. Bu anlamda desteklerini bizlerden esirgemiyorlar“ dedi.

Okulun çok eski tarihlere dayandığını belirten Kün sözlerini şöyle tamamladı. “Okulumuz çok eski bir eğitim kurumu olduğundan dolayı elbette ki birçok önemli şahsiyetler buradan mezun olmuştur. Politikacı, sanayici, akademisyen ve daha birçok farklı meslek sahibi kişiler bulunmaktadır“.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner73

banner53

banner54