banner75
banner71
Bizimsakarya.com.tr
Bizimsakarya.com.tr
04 Ocak 2018 Perşembe 10:32
Ahmet Akkoç Ortaokulu

Sakarya’da tercih edilen okullardan biri olan Ahmet Akkoç Ortaokulu, eğitimdeki kalitenin yanı sıra spor faaliyetleriyle de öne çıkıyor. Okul, geçtiğimiz yıllarda özellikle futbol ve yüzmede önemli başarılara imza attı.

Ahmet Akkoç Ortaokulu Müdürü Erhan Şebin, kent merkezinde oluşu ve eğitimdeki başarısı ndeniyle an fazla tercih edilen okullardan biri olduklarını söyledi. Şebin, okulun tarihçesini şöyle anlattı:

“1972 yılında ilkokul olarak eğitim ve öğretimin hizmetine giren okulumuz 1998 yılında Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yapılan değişiklikler sonucu ilköğretim okulu statüsüne alınmış, “Ahmet Akkoç İlköğretim Okulu” olarak eğitim ve öğretim hizmetine devam etmiştir. 2012 yılında 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nda yapılan değişiklikler sonunda, bünyesinde ilkokul ve ortaokulu aynı anda barındıran “Ahmet Akkoç İlköğretim Kurumu” adını almıştır. Yirmi altı dönem ilkokul olarak mezun veren okulumuz, 1998 yılından itibaren ilköğretim okulu statüsünde iki bin yedi yüz on öğrenci mezun vermiştir. Bu yüzden Ahmet Akkoç İlköğretim Okulu şehrin merkezinde öğrenciler ve velileri tarafından oldukça tercih ediliyor. Okulumuz 2015-2016 öğretim yılında ortaokul olarak devam etmektedir.’’

Şebin, okulun misyon ve vizyonunu ise şöyle anlattı:
“Sakarya’dan Türkiye´yi çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkaracak, geleceğimizde söz sahibi olacak bireyler yetiştirmek asıl amacımızdır. Milli, ahlaki, insani, manevi ve kültür değerlerini benimseyen, koruyan, ailesini, vatanını, milletini seven, daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına saygılı ve anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti´ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen yurttaşlar yetiştirmektir.“

Okul Aile Birliği’ne önem verdiklerini kaydeden Erhan Şebin, “Biz okul idaresi olarak Okul Aile Birliği ile hareket ediyoruz. Her zaman arkamızda durarak bizlere destek veriyorlar“ dedi.

‘Sporda önemli başarılar kazandık’

Spor alanında bir çok başarıya imza attıklarını belirten Okul Müdür Yardımcısı İlyas Kahya ise “ Karate, tekvando, futbol ve yüzme branşlarında önemli başarılar kazandık. 2014-15 eğitim ve öğretim yılında özellikle Yıldız Futbol Takımımız Türkiye’de ilk 10 a girerek büyük bir başarı kazanmıştır. Yüzmede de aynı başarıyı tekrarladık. Wushu’da Avrupa’da ve Balkanlar’da İl birinciliği yine bizlerde. Bu saydıklarımız sadece spor başarılarımızdan bir kaçıdır“ dedi.

Sosyal faaliyetlere de değinen Kahya, şunları söyledi:
“Sosyal -kültürel etkinlikler, sportif faaliyetler okulumuzun vazgeçilmezleridir. Akademik başarıyı hedeflerken, öğrencilerimizin ruh ve beden yapılarının da gelişmesini hedeflemiş bulunuyoruz Okulumuzda başta futbol, futsal, voleybol, atletizm, karate, tekvando, bocce, yüzme, güreş gibi bedensel sporların yanı sıra, satranç gibi beyin sporlarına da önem verilmektedir. Okulumuzda bu branşlarda 18 ayrı takım kurulmuş takımlarımız spor faaliyetler kapsamın da önemli başarılar kazanmış ve bu yılda bu başarılar artarak devam etmektedir.“

ÖNEMLİ PROJELER

İl çapında büyük bir projeye imza atacaklarını kaydeden Fen Bilgisi öğretmeni Mustafa Demirer de, şu açıklamalarda bulundu:

“ İl çapında büyük bir projeye imza atacağız. Sakarya’da bir şenlik programı hedefliyoruz. Milli eğitime bağlı olarak çalışacağız. Bu program 2018 Eylül ayında yapılacak. Program içeriğimiz, Gelecekte fabrikalar daha dijital fabrikalara akıllı teknoloji ile yol verecek. Şenlik kapsamında ilgili temalı konferanslar, sunumlar, yarışmalar planlanmaktadır. Şu an da çalışmalarımız devam etmektedir.“

Fen Bilgisi Öğretmeni Metin Kara ise başka bir projeden söz ederek, şunları söyledi:

“2010 yılı itibari ile başlattığımız proje Japonya (JİCA) ve Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol izliyor. Bu bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu protokol gereği 2011’de Marmara Bölgesi’nde her ilden öğretmen ve idareciler, okul tabanlı afet eğitimi hizmet içi seminerlere başladı. Bu protokol çerçevesinde ilimizden öğretmenlerimiz katıldı. Marmara Bölgesinde 400 öğretmen katıldı. Tabi bu projede akademisyenler, Japon yetkilileri ve Bakanlık yetkilileri katılarak eğitim verdiler. Bu çalışmanın sonunda bir yarışma yapıldı. Bu seminerler bittikten sonra ilimizden Vildan Soyhan Japonya’ya gitti. Dönüşte Japonya’da aldığı birikimleriyle beraber okul tabanlı afet eğitimi vererek formatör ekip oluşturdu. Bu ekipteki arkadaşlarımız ilimizdeki diğer öğretmenlere eğitim verdi. Onlar da öğrendiklerini aktardılar. Okullarda afet eğitimi derslerimizde kullanmak için, ders içi etkinlikler ve materyaller geliştirdik. Özel okullarda ve devlet okullarında bu tür etkinlikleri yaptık. Yine Çankırı ve Ankara’da bu etkinliklerimizi sürdürdük. Bu üst eğitim için ilimizden 3 tane öğretmen bu konuda aktif bir şekilde çalışarak eğitim veriyor. Coşkun Kobya, Emel Taranoğlu ve ben Metin Kara. Burada da Türkiye’den katılan öğretmenlere bir üst eğitim veriyoruz “ diye konuştu.

SÜMEYYA ÖZNE

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner73

banner53

banner54