banner75

Sevgili okurlar,
Daha önceki yazılarımda sözünü ettiğimi Belçika seçimleri ile ilgili gün geldi, kapıya dayandı..
Yarın, yani 26 Mayıs 2019 Pazar günü Belçikalılar ile birlikte, Belçikalı Türklerde sandık başına giderek, oylarını kullanacaklar..
10 Milyon 450 Bin nüfuslu Belçika, federatif yapı içinde olduğu için seçimler üç siyasi bölgede gerçekleştirilecek.
Bunun anlama şu;
Üç siyasi bölgeli Belçika’da, önce Federal hükümet için oylar kullanılacak, sonra bölge parlamentoları ve Belçika’nın Avrupa Parlamentosu temsilcilerinin belirlenmesi ile işlem tamamlanacak.
Halen Belçika’da federal azınlık hükümeti işbaşında..
Koalisyon hükümetinden, Flaman Milliyetci Cephe (N-VA) Partisi, “göçmenler anlaşmasını” bahane ederek, hükümetten çekildi. Seçime yakın zamanda gerçekleşen bu ayrılık nedeni ile Kral Philippe, Başbakan Charles Michel’e(MR), seçime kadar, hükümete devam etmesini istedi.
Aralık 2018 tarihinde gerçekleşen bu ayrılıktan sonra ülke, bir azınlık hükümeti ile yönetiliyor. Yani MR(Reform Hareketi), Open-VLD(Flaman Liberal Parti) ile CD&V(Flaman Hıristiyan Parti) iktidar ortağı olarak hükümete devam ediyor.
Belçika’nın gerçekten ağır sorunları var..Hükümet kaynak bulmakta zorluk çekiyor..Flaman, Walon ayrılığı ise her dem ürküntü ile karşılanıyor..Sosyal hakların kırpılması,emeklilik yaşının 67’ye yükseltilmesi,göçmenlere baskılar, terör bağlamlı operasyonların sıklaştırılması ve bu bağlamda sınır dışı kararlarının hızlandırılması, yeni göçmenlere “ çifte vatandaşlık” hakkının verilmemesi, ağır vergiler, ülkenin üç siyasi bölgesi arasındaki ekonomik dengesizlik, eğitim kalitesinin düşmesi,işsizlere,yeni iş imkanlarının yaratılamaması, ırkçılık ve ayrımcılık olayları ile birlikte yabancı düşmanlığı ve İslamofobi’nin artması siyasilerin de dilinde..
İşte böyle bir ortamda seçime gidiliyor..
Belçikalılar seçimlere çok ta itibar etmiyor..Yaşlı nüfusun çoğu vekalet yolu ile oylarını kullandırıyor..Buna rağmen katılımın oranı merak konusu elbette..
Ama ülkede yaşayan göçmenler, seçimlere büyük ilgi gösteriyor..Bu ilginin nedeni seçimlere katılacak temsilcilerinin olması olarak gösteriliyor..
Halen Belçika Federal parlamentosunda Meryem Almacı (Groen), Emir Kır, Özlem Özen(PS), Veli Yüksel( Open-VLD) ve Zuhal Demir(N-VA) adayı olarak yer alıyor..
Brüksel Bölge Parlamentosu’nda ise, Emin Özkara(PS),Hasan Koyuncu(PS), Şevket Temiz(PS), Mahinur Özdemir Bağımsız) olarak görev yapıyor.
Flaman Parlamentosu’nda Güler Turan(SP.A) ve Walon Parlamentosu’nda ise Serdar Kılıç(PS) bulunuyor.
Bu adaylardan Mahinur Özdemir(Bağımsız, Güler Turan(SP.A) seçime girmiyor.
Seçimlere çeyrek kala CD&V (Flaman Hıristiyan Demokrat Parti) milletvekili Veli Yüksel, saf değiştirerek, Liberaller safına geçti ve şimdi Open-VLD listesi, 3.Sırasından aday gösterildi..
Yarın yapılacak seçimlere 58 Türk kökenli katılıyor..
Bu seçimlerde ilk defa SP.A listesinden Avrupa Parlamentosu(AP) seçimlerine 4. Sıradan girecek olan Kenan Akyıl’a, iyi bir güçlü tercihli destek olursa, seçilme şansı var..
Bunun dışında bir Türk kökenlinin AP’ye seçilmesi zor görülüyor.
Öte yandan Federal Parlamento seçimlerinde en şanslı adaylar arasında Emir Kır(PS), Meryem Almacı(Groen), Veli Yüksel(Open-VLD), Özlem Özen (PS), Serdar Kılıç(PS), Emin Özkara(PS),Hasan Koyuncu( PS), Şevket Temiz (PS) ve Emel köse(CDH) olarak gösteriliyor..
Bunun dışındaki adayların durumunu ise hemşeri oyları belirleyecek.. Yani hemşerilerine güvenerek aday olanların beklentisi bu yönde..
Saat 08.00’den itibaren oy kullanma işlemi 17.00’ye kadar devam edecek..Oy kullanmak için sırada olanların ise oylarını kullanmaları ile seçim sandıkları kapatılacak ve sonuçlar, saat 21.00’deni itibaren ilan edilmeye başlanacak..
Belçika’da seçimler çok sakin geçiyor..Belçikalıların seçim umurunda bile değil..Böyle bir kültür gelişmiş..Buna mukabil göçmenler daha heyecanlı ve hareketli..
Bu seçimler, aynı zamanda Federal,bölge parlamentoları için de önemli..Bakalım nasıl bir federal hükümet kurulacak ve bölge hükümetleri nasıl şekillenecek.. Tüm bu soruların cevabını 27 Mayıs 2019 Pazartesi gününden itibaren konuşmaya başlayacağız..
Seçmek, seçilme demokrasilerde bir hak..Bu hakkı kullanmak ise vatandaşlık gereğidir..İyinin,hak edenin,vatandaşa hizmet edeceklerin seçilmesi temennimizdir..Bir başka temennimiz ise vekaletin en iyi şekilde temsil edilmesi ve vekalet verenlerin unutulmamasıdır.. Yani “ ben seçilmişim” diyerek, seçilmişin hava atmak ve her istediğini yapmaması,vatandaş lehine,ülke lehine,gelecek adına alınan kararlara el kaldırması ve onay vermesidir..
Şimdiden seçimlerin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederim..

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner53

banner54