LAHANA’DA ZAMLANDI 11 Ocak 2017 - 11:02, Çarşamba

Kaynarca’da olumsuz hava koşulları nedeniyle hasat yapılamayınca yerli beyaz lahananın fiyatı 70 kuruşa çıktı.

Kaynarca Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Tuncay Yıldız, kar nedeniyle hasadın zorlaştığını ve pazara az ürün geldiğini bildirdi. Bu yıl lahana rekoltesinin düşük olduğunu belirten Yıldız, “Her yıl ortalama 10 bin ton civarında olan lahana rekoltesinin bu yıl 2 bin 500-3 bin ton arasında gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu lahananın 2 bin tonu yerli, bin tonu hibrit lahana. Şu anda yerli lahana 70 kuruş, hibrit lahana 45 kuruştan alıcı buluyor. Yerli lahana bitmek üzere” dedi.

FAYDALARI

Yıldız, “Lahana üreticileri karlı havaların lahanayı sıkılaştırdığını belirterek lezzetinin daha da artırdığını belirtiyorlar. Geçen yıl Kaynarca’ya seminer için gelen Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yerli Kaynarca lahanasını övmüş, “Lahana dünyanın en sağlıklı gıdasıdır. Lahana kan şekerini yükseltmez. Kilo verdirir. Şeker hastalığını da düzeltir, kanseri önler, bağışıklık sistemini hızlandırır ve göbekli beyler için çok önemlidir, kilo verdirir” diye konuşmuştu.

Sedat Balta/Kaynarca 

UYARI: Kullanıcıların sitede beyan edeceği her türlü fikir ve düşünce tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişinin görüşleridir ve yorum yapan kişi yasal sorumludur. BİZİM SAKARYA GAZETESİ yapılan yorumlardan yasal sorumlu değildir.

Diğer Haberler


  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

Site İçi Arama 

 

altın fiyatları